Tureckom prechádza 100 km dlhý aktívny zlom, ktorý by podľa odborníkov mohol vyvolať ďalšie zemetrasenie v blízkej budúcnosti. To by dokonca mohlo byť aj veľmi silné s potenciálom vzniku rozsiahlych škôd.
Až 100-kilometrový aktívny zlom ohrozuje turecký okres Hakkiari na juhovýchode krajiny. Tu by sa podľa seizmológov, ktorí tento zlom skúmali, mohlo objaviť zemetrasenie s magnitúdou 7,0.
Štúdia, ktorú vypracovali vedci z Geologickej fakulty istanbulskej univerzity Jerrahpaşa, ukazuje, že zlom medzi mestami Shemdinli a Yuksekova čiastočne prechádza obývanou oblasťou, informovala turecká súkromná televízia NTV.
Tento zlom zasahuje aj do Iraku a má potenciál vyvolať veľmi silné a ničivé zemetrasenie, povedal profesor Hüseyin Öztürk, vedúci katedry geológie univerzity. Zemetrasenia je vo všeobecnosti veľmi ťažké predpovedať, no hrozí, že sa tak stane v pomerne blízkej budúcnosti.
Podľa vedcov sa pozdĺž tejto zlomovej línie dlho nevyskytli žiadne zemetrasenia a v minulosti o nich neexistujú záznamy. „Môžeme povedať, že tu dlho nebolo zemetrasenie. Riziko sa tu zvýšilo a energia sa v tejto oblasti nahromadila,“ vysvetlil profesor Öztürk.
„Ide o poruchu s dĺžkou asi 100 kilometrov, ktorá pri pretrhnutí môže spôsobiť zemetrasenie o sile až 7,0 magnitúdy,“ ozrejmil s tým, že vzhľadom na pôdnu štruktúru by mesto Juksekova bolo výrazne ohrozené.
Dve zemetrasenia v Turecku 6. februára 2023 s magnitúdou 7,7 a 7,6 si na juhovýchode Turecka vyžiadali životy viac ako 53 000 ľudí. Celé mestá boli doslova zrovnané so zemou a milióny ľudí ostalo bez domova.
Táto situácia by sa v budúcnosti mohla podľa seizmológov na tomto zlome zopakovať, ako naznačujú výsledky štúdie.