AKTUÁLNE: Okolím Bardejova prešla supercela. Búrky sú silné, je totiž veľmi dusno

13.05.2022 o 18:06 - Peter Minárik

Počasie na Slovensku ovplyvňuje studený front, ktorý postupuje cez naše územie. Prší ešte najmä v južných a východných častiach Slovenska, ale od severozápadu privhádzajú prehánky a búrky, ktoré hrozia až do večerných hodín.

AKTUÁLNE: Okolím Bardejova prešla supercela. Búrky sú silné, je totiž veľmi dusno

Po včerajšom prvom tropickom dni máme na našom území dnes chladnejšie, ale na pocit aj nepríjemnejšie počasie. Je totiž mimoriadne dusno, čo spôsobí, že v nadchádzajúcich desiatkach minút sa v takomto vzduchu bude dariť búrkam, ktoré takýto vzduch doslova ,,zbožňujú,,

Najviac napršalo na východe

Studený front, ktorý postupuje cez naše územie priniesol v uplynulých hodinách zrážky, ktoré však predovšetkým zasiahli západné časti Slovenska.

Zrážky boli pomerne plošnejšie a priniesli niekoľko milimetrov. V priemere spadlo v oblasti západného Slovenska okolo 5 mm, ale napríklad na Záhorí, v okolí Malých Karpát, v Bratislave, či na juhu Podunajskej nížiny, keď sa vyskytli aj búrky spadlo aj 10 mm.

Teraz hrozia búrky

Studený front tak zatiaľ veľa zrážok nepriniesol, ale to sa môže v nadchádzajúcich desiatkach minút zmeniť. Od severozápadu sa totiž vyčasuje a vykúkajú slnečné lúče, čo môže byť veľmi nebezpečné.

Na viacerých miestach nášho územia je totiž aktuálne veľmi dusno a to predovšetkým na západnom Slovensku. Vlhkosť sa šplhá aj cez 70 % a ak takýto vlhký vzduch zohrievajú slnečné lúče, tak ten sa následne stáva veľmi nestabilným.

A práve v tomto labilnom vzduchu sa vyskytujú výrazné prehánky a búrky, ktoré sa už v týchto chvíľach začali tvoriť.

Na východe udrela supercela

To, že búrky môžu byť silné, dokazuje aj skutočnosť, že v okrese Bardejov sme zaznamenali aj supercelu. Tá bola sprevádzaná silnejším vetrom a najmä výraznými zrážkami.

Podľa radarových údajov spadlo v oblasti aj viac ako 50 mm, a to v priebehu jednej hodiny. Obyvatelia zo zasiahnutej oblasti hlásia aj menšie krúpy.

Búrky hrozia až do večera

Vzduchová hmota je aktuálne veľmi priaznivá pre tvorbu búrok a ďalšie búrky sa tak budú vyskytovať aj v nadchádzajúcich desiatkach minút. S búrkami tak počítajte hneď na niekoľkých miestach. Vývoj búrok sledujte TU.