FOTO: Na Slovensko prišlo sneženie. Prvý sneh napadol aj v obciach

13.10.2021 o 15:53 - Peter Minárik

Dnes prišiel na Slovensko prvý sneh do obývaných oblastí. Snežilo nielen pod Tatrami, ale aj na Orave, či na Liptove. Sneženie sa pritom očakáva aj nasledujúce hodiny a môže ešte pripadnúť niekoľko centimetrov snehu.

Počas nočných hodín dorazil na naše územie studený front, ktorý priniesol zrážky, no čo je najpodstatnejšie, tak zároveň k nám vtiahol aj chladnejší vzduch, vplyvom ktorého poklesla hranica sneženia aj do obývaných oblastí.

Prvý sneh dorazil aj mimo vysokých horských polôh a začína spôsobovať prvé komplikácie. Sneh sa však dlho neudrží.

Zasnežené ráno na severe

Studený front, ktorý nás zasiahol priniesol pomerne malé množstvo zrážok. Zväčša napršalo do 5 mm. Vo vyšších polohách však išlo o sneženie.

Hranica sneženia začala na našom území klesať v priebehu noci, kedy sa postupne z výšky 1500 m n.m. dostala na zhruba 800 m n.m. Snehová pokrývka sa však vytvárala predovšetkým v polohách nad 900 m n.m.

Sneženie tak dorazilo aj do obývaných oblastí nášho územia, no výraznejšie problémy nespôsobilo. Na cestách sa sneh držal len veľmi ťažko a inde nespôsoboval vážnejšie problémy.

Snežiť bude naďalej

Sneženie sa očakáva na našom území aj v nadchádzajúcich hodinách. Hranica sneženia sa pohybuje okolo nadmorskej výšky 900 metrov, pričom aktuálne najvýraznejšie sneží v v oblasti Gemera a Spiša.

Najväčšie problémy spôsobuje sneženie na horskom priechode Vernár, kde sa šmýka niekoľko kamiónov. Na ceste totiž leží kašovitá vrstva snehu.

Zrážky by mali ustávať v priebehu nočných hodín a počas zajtrajšieho dňa sa očakávajú len ojedinele. Ako to dnes vyzerá v obývaných oblastiach nášho územia so snehom si pozrite v galérii.