Island je naďalej nepokojný. Za dva dni zaznamenali 4000 zemetrasení

16.03.2021 o 17:45 - Island - Veronika Salayová
  • Článok

Island naďalej vykazuje známky silného nepokoja. Za posledné dva dni seizmografy na ostrove zaznamenali 4000 zemetrasení a riziko silnej erupcie je stále prítomné. 

Island je naďalej nepokojný. Za dva dni zaznamenali 4000 zemetrasení
Ilustračné. Foto: unsplash

Na Islande posledné tri týždne dochádza k veľmi intenzívnej seizmickej činnosti. Za jeden deň dochádza k viac ako 1000 zemetraseniam, niektoré dni je dokonca počet otrasov aj vyšší.

Odborníci tento nepokojný stav na Islande pripisujú pohybu magmy. Existuje reálna obava z toho, že by na Islande mohlo dôjsť k silnej erupcii. Najviac nepokojný je polostrov Reykjanes, konkrétne oblasť nachádzajúca sa južne od Mt. Fagradalsfjall.

Lokácia zemetrasení na polostrove. Zdroj: IMO
Lokácia zemetrasení na polostrove Reykjanes. Zdroj: IMO

Seizmická aktivita pokračuje

Počas včerajšieho dňa bolo na polostrove zaznamenaných okolo 1000 zemetrasení, pričom najsilnejšie malo silu 3,2 magnitúdy.

Nedeľa bolo na Islande obzvlášť „rušná“. Seizmografy zachytili až 3000 zemetrasení, pričom najsilnejšie z nich dosiahlo silu 5,4 magnitúdy.

Posledné satelitné snímky a údaje GPS ukazujú, že akumulácia magmy sa koncentruje na južnom konci hrádze pod horou Mt. Fagradalsfjall. Toto je momentálne najpravdepodobnejšie miesto možnej erupcie, informuje Icelandic Met Office (IMO).

Akumulácia magmy podľa posledných satelitných snímok. Zdroj: IMO
Akumulácia magmy podľa posledných satelitných snímok. Zdroj: IMO

Erupcia by mohla byť náhla

Podľa IMO je v súčasnosti magma plytká a leží 1 až 1,5 km pod kôrou a predpokladá sa, že erupcia vo vulkanickom systéme Fagradalsfjal by mohla začať bez varovania a náhle.

Oficiálne úrady sa na možný sopečný výbuch pripravujú, keďže seizmická aktivita zatiaľ na ostrove neklesá. Stále však nie je vylúčené, že k erupcii nakoniec nedôjde. 

Islandské úrady už vydali aj výstrahy. Ľuďom sa odporúča, aby sa vyhýbali strmým terénom na polostrove Reykjanes, pretože môžu padať skaly a navyše môže dôjsť aj k náhlym zosuvom pôdy.

Najnovšie správy