Juh USA dnes zasiahne najhoršia séria tornád od roku 2011

20.05.2019 o 16:57 - Spojené štáty americké - Peter Minárik
  • Článok

Časť Texasu a Oklahomy dnes zasiahne séria silných tornád. Očakávajú sa najsilnejšie tornáda o sile EF4 až EF5. Má ísť o najhoršiu situáciu od roku 2011. 

Juh USA dnes zasiahne najhoršia séria tornád od roku 2011

Meteorológovia varujú juh Spojených štátov pred sériou mimoriadne silných búrok, ktoré zrejme vyprodukujú aj najsilnejšie tornádo o sile EF5. Meteorológovia uvádzajú, že má ísť o najhoršiu búrkovú situáciu v týchto oblastiach od roku 2011.

Situácia je tu naozaj nezvyčajná. Nad touto oblasťou Spojených štátov sa totiž bude stretávať mimoriadne teplý a vlhký vzduch z Mexického zálivu so studeným vzduchom, ktorý bude prúdiť nad oblasť z oblasti Skalnatých vrchov. 

Extrémne podmienky

Výrazný teplotný kontrast je badať aj na aktuálnych teplotách.

aktuálne teploty, zdroj: Infoclimat
aktuálne teploty, zdroj: Infoclimat

Od severu sa nasúva studená vzduchová hmota, ktorá prináša teploty pod +10 °C a pri pobreží sa teploty šplhajú k +30 °C.

Práve v oblastiach, kde sa tieto dve teplotne výrazné vzduchové masy budú miešať hrozia intenzívne búrky. 

najohrozenejšie oblasti, zdroj: weather.com
najohrozenejšie oblasti, zdroj: weather.com

Meteorológovia varujú pred krúpami, ktoré môžu dosahovať priemer až niekoľkých centimetrov, povodňami, prudkým vetrom a najväčšie nebezpečenstvom predstavujú tornáda, ktoré môžu nabrať obrovskú silu. S takmer istotou americkí meteorológovia očakávajú, že niekde zosadne tornádo o sile EF4 až EF5. Podmienky sú totiž extrémne nebezpečné.

Sondáž z mesta Brownsville vykázala neskutočné hodnoty CAPE až na úrovni 4285 J/Kg a to už počas uplynulej noci. Takéto hodnoty sú extrémne aj pre popoludnie, nie pre noc, kedy ich namerali. Na danej stanici ide o historický rekord.

Nezvyčajné opatrenia

Nezvyčajná situácia si vyžiadala aj nezvyčajné opatrenia. Školy v centrálnej Oklahome sú dnes zatvorené, pričom ide o najmasovejšie uzavretie všetkých škôl v histórii pred očakávaným nebezpečným počasím.

Úrady chcú zabrániť tragédiam z minulosti. V roku 2013 tornádo o sile EF5 zasiahlo školu a zabilo 24 ľudí. Mimochodom tornádo z roku 2013 je posledným zaznamenaným tornádom o sile EF5 v USA ktoré zabíjalo. Dnes tak môže byť tento dátum prepísaný. Situáciu budeme na webe sledovať.

Najnovšie správy