Komentár: Počasie je tento rok akési zvláštne

Článok
Nezdá sa Vám toto počasie akési divné ? Mne teda áno a určite v tom nebudem sám.
Ak sa pozrieme na toto leto ako celok, tak skutočne je pomerne nezvyčajné. Šnúra horúcich tropických dní na celom území ešte nenastala a takmer každý deň sa vyskytuje nejaká búrka. Takéto neštandardné počasie však nepanuje len u nás.

Spomeňme také Chorvátsko, kde sa búrky postarali o najhoršiu turistickú sezónu počas júla za uplynulé desaťročia. Zo Španielska a Talianska prichádzajú takmer každý týždeň správy o výdatnom krupobití. Búrky trápia aj západnú Európu. Búrky vo Švajčiarsku, v Rakúsku a v Nemecku priniesli rekordné zrážky, čo sa prejavilo na masívnych povodniach. Bohaté zrážky v tejto oblasti sme pozorovali aj na Dunaji, kde uplynulé dni vystúpila hladina o niekoľko metrov nahor.


Zaklincovať to môžeme masívnym zosuvom pôdy vo Vrátnej doline alebo zatopenou Bratislavou a Breznom počas včerajšieho dňa.
S podobným charakterom počasia treba na našom území počítať aj nasledujúce dni. V našej oblasti sa totiž stále neusadí oblasť vyššieho tlaku, ktorá by priniesla stabilnejšie počasie.

V pondelok sa vyskytnú búrky najmä v západnej polovici, v utorok vo východnej polovici územia a s prehánkami treba počítať aj nasledujúce dni.
Ak sa pozrieme len na búrky na našom území počas tohto leta, tak nepozorujeme také výrazné prejavy ako v niektorej z minulých sezón. Silné poryvy vetra alebo výdatné krupobitie sa vyskytuje len veľmi lokálne. Zato búrky sú bohaté na prívalové dažde.

Po biednej lyžiarskej sezóne, kde v niektorých strediskách ani neotvorili určite ani prevádzkovatelia kúpalísk nebudú v rekordnom zisku. Počasie je totiž tento rok akési ,,iné,, ako po minulé roky.
img