V atmosfére vznikajú vesmírne hurikány. Vedci potvrdili ich existenciu

04.03.2021 o 11:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Vedci potvrdili existenciu vesmírnych hurikánov, ktoré vznikajú v horných vrstvách atmosféry. Varujú, že tieto typy búrok by mohli narušiť satelitné technológie, vrátane GPS. 

V atmosfére vznikajú vesmírne hurikány. Vedci potvrdili ich existenciu
Zdroj: Shandong University

Tím vedený čínskou univerzitou Shandong po analýze vírivej masy plazmy, ktorú pozorovali stovky kilometrov nad severným pólom ešte v roku 2014, potvrdil existenciu vesmírnych hurikánov.

Odborná štúdia v Nature opisuje zaujímavé zistenia o tom, ako takýto vesmírny hurikán vzniká a čo má spoločné s hurikánmi, ktoré poznáme na Zemi. 

Vesmírny hurikán bol prvýkrát zreteľne spozorovaný 20. augusta 2014. Vyskytol sa v období nízkej geomagnetickej aktivity a trval 8 hodín, kým sa rozpadol. Jeho priemer mohol mať takmer 1000 km. 

Hurikán sa začal vo výške 110 km nad povrchom a skončil vo výške 860 km. Točil sa proti smeru hodinových ručičiek, a to rýchlosťou až 2000 m/s. Hurikán navyše za sebou zanechal aj spŕšku elektrónov v zemskej ionosfére. Zo zeme tak bolo možné pozorovať polárnu žiaru v tvare cyklónu. 

Výsledky analýzy ukazujú, že vesmírne hurikány majú viaceré spoločné charakteristiky s hurikánmi, ktoré poznáme. Oba majú tiché centrum, viac špirálových ramien a rozsiahlu cirkuláciu.

Vesmírne hurikány by podľa štúdie mohli vznikať neobvykle veľkým a rýchlym prenosom energie zo slnečného vetra a nabitých častíc do horných vrstiev atmosféry.

Profesor Mike Lockwood, vesmírny vedec na univerzite v Readingu, uviedol, že hurikány by mohli byť aj univerzálnym a bežným javom na planétach a mesiacoch s magnetickým poľom a plazmou.

Hurikány sa napríklad objavujú aj v atmosfére Slnka a v tomto prípade môžeme hovoriť o hurikánoch tvorených horúcou plazmou. Hurikány boli taktiež pozorované aj na Jupiteri a Saturne. 

Najnovšie správy