V Indii teploty atakujú extrémnych +50 °C a ľudia sú takmer bez vody

27.05.2020 o 06:45 - India - Veronika Salayová
  • Článok

V severnej Indii sa v týchto dňoch teploty šplhajú extrémne vysoko. V týchto horúčavách sú však v Indii miesta, kde ľudia nemajú dostatok vody.

V Indii teploty atakujú extrémnych +50 °C a ľudia sú takmer bez vody
Foto: AlertaGeo

Vlna horúčav priniesla do Indie mimoriadne vysoké teploty. V štáte Rajasthane sa teplota vyšplhala na extrémnych +47,5 °C. O niečo teplejšie bolo v Dillí, kde včera zaznamenali teplotu +47,6 °C a padlo aj rekordných +50 °C v meste Churu.

Indické meteorologické oddelenie (IMD) varovalo pred horúčavami v severných štátoch Haryana, Rajasthan a Uttar Pradesh. Podľa indických meteorológov bude vlna horúčav pretrvávať do štvrtka.

V odľahlých dedinách v indickom štáte Rajasthan, kde bolo v pondelok takmer +48 °C, však ľudia bojujú s nedostatkom pitnej vody.

Obyvatelia indickej púšte tu čelia akútnemu nedostatku vody, čo je v týchto horúčavách život ohrozujúce. Dokonca na smäd zomrelo aj niekoľko zvierat v kritických oblastiach.

Napríklad dedinčania z Ati v Barmere majú len jednu studňu, v ktorej hladina vody v týchto horúcich dňoch rýchlo klesá, informovala agentúra ANI.

Ľudia tak musia čakať do neskorej noci, kým hladina trochu stúpne. Pred studňou sa tvoria rady a vznikajú aj nepokoje medzi dedinčanmi, uvádza ANI.

Situácia v dedine Bhachbar, neďaleko Barmer, je tiež kritická, pretože dedinčania boli nútení piť zakalenú vodu zo studní. Obyvatelia žiadajú indickú vládu, aby urobila náležité opatrenia, aby ľudia a zvieratá netrpeli smädom. 

 

Najnovšie správy