Večer môžu na západ doraziť búrky. Môžu byť intenzívne

01.07.2020 o 17:55 - Ľubomír Franko
  • Článok

V oblasti východného Rakúska sa v týchto chvíľach vyskytujú intenzívne búrky. Počas večera a v noci sa môžu dostať aj nad územie západného Slovenska.

Večer môžu na západ doraziť búrky. Môžu byť intenzívne

Výrazné búrky sa medzi 17-tou a 18-tou hodinou vyskytujú na viacerých miestach Rakúska. Najvýraznejšie búrky sa v týchto chvíľach vyskytujú na východe krajiny a len pozvoľna postupujú ďalej na východ.

Radarová snímka o 17:40
Radarová snímka o 17:40

Búrky sa postupne rozširujú a už v priebehu večerných hodín sa môžu dostať na Slovensko. Zasiahnuť by mali najmä západ krajiny, približne po 20-tej hodine.

Búrky sú v Rakúsku sprevádzané najmä prívalovými zrážkami, no hlásené bolo aj krupobitie. Vzhľadom na prítomnosť suchších vrstiev v troposfére nie je vylúčený výskyt ani silného nárazového vetra.

Sondáž z Prostějova o 14:00, zdroj: sondaze.bourky.cz
Sondáž z Prostějova o 14:00, zdroj: sondaze.bourky.cz

Búrky by sa na západe mali vytvárať na vlne studeného vzduchu z búrok v Rakúsku, nazývanej aj ,,outflow boundary". Ide o výtok studeného vzduchu, ktorý je ťažší ako teplý vzduch a rozlieva sa do okolia. 

Vlna studeného vzduchu tak podmieni vzostup teplého a vlhkého vzduchu, čo funguje ako spúšťací mechanizmus pre tvorbu búrok.

Viaceré modely s vysokým rozlíšením (Kachelmann 4x4, COSMO-D2) očakávajú vznik búrok na rakúsko-maďarskom a na slovensko-rakúskom pohraničí. Tieto búrky by sa postupne mohli prehnať krajným západom, kde môžu počas noci priniesť prívalové zrážky, silnejší vietor a ojedinele aj krupobitie. 

Situáciu budeme sledovať online. Búrky môžete sledovať LIVE aj na našom iRadare.

Najnovšie správy