V Afrike došlo k piesočnej búrke.Piesok mieri do Európy

Novinka

Cez oblasť Stredomoria sa aktuálne presúva smerom nad južný Balkán tlaková níž. Jej stred sa aktuálne nachádza nad Kalábriou a smeruje ďalej na východ. Okolo tejto tlakovej níže zamieri do Európy opäť piesok.

V Afrike došlo k piesočnej búrke.Piesok mieri do Európy

Výrazná tlaková níž nad Stredomorím priniesla počas dnešného dňa do západného Talianska až 7 metrové vlny. Tie spôsobil silný vietor. V dôsledku neho došlo v oblasti Sahary dnes k piesočnej búrke. Silný vietor zodvihol tony piesku, ktorý sa aktuálne dostal vysoko do atmosféry a v rámci južného prúdenia sa teraz bude tento piesok presúvať cez Stredomorie.

Vývoj koncentrácie prachu v atmosfére

Piesok sa v atmosfére nachádza vo vysokej koncentrácii. Už v priebehu zajtrajšieho dňa sa dostane nad veľkú časť Balkánu a to predovšetkým nad Grécko a Turecko. V týchto oblastiach budú obyvatelia vo výraznej miere opäť pozorovať piesok v ovzduší.

Obloha sa sfarbí do hneda a sneh budú pozorovať aj v lyžiarskych strediskách. Piesok sa nad Grécko dostal aj na začiatku týždňa a priniesol zafarbenie snehu a hnedkastý nádych oblohy. Viac sa dočítate TU.