Večer a v noci sa vyskytli búrky. Boli aj intenzívne

Novinka

Po teplej strede priniesli počas noci osvieženie prehánky a niekde aj búrky. Mimoriadne intenzívna búrka sa vyskytovala na juhozápadnom pohraničí. Búrky sa počas noci vyskytli aj na strednom a východnom Slovensku.

Večer a v noci sa vyskytli búrky. Boli aj intenzívne

Včera večer sa v oblasti Viedenského Nového Mesta začala formovať búrka. Tá v oblasti Neziderského jazera poriadne nabrala na intenzite a bola mohutná. Len v tejto oblasti udrelo viac než 2000 bleskov.

Búrka postupovala smerom k východu a smerovala nad okres Dunajská Streda. Za Neziderským jazerom sa však búrka stočila z východného smeru na juhovýchodný a začala tak postupovať cez rakúsko-maďarské pohraničie smerom nad Maďarsko k mestu Gyor. 

Celkovo búrka vyprodukovala viac než 11 500 bleskov. Na 1 km2 udieralo viac než 16 bleskov. Na našom území udrelo len zopár bleskov a to najmä v oblasti Dunaja, no z väčšiny juhozápadného Slovenska sa naskytol pohľad na peknú svetelnú šou s intenzitou bleskov až 60 za minútu.

Búrky aj na iných miestach Slovenska

Súčasne z Moravy postupovali prehánky, ktoré na Považí zosilneli. V oblasti Žiliny udrelo taktiež niekoľko bleskov. Celkovo však išlo podľa detekcie Blitzortung len o 16 bleskových výbojov.

Súčasne sa búrky objavili aj na Ponitrí, no v oblasti Ostrého Grúňa aj rýchlo zanikli. Výraznejšie búrky sa začali formovať nad Štiavnickými vrchmi a postúpili smerom cez Krupinu k Lučencu. Boli však naviazané najmä na orografiu a severne od Lučenca v horských oblastiach aj zanikli.

Posledné búrky uplynulej noci vznikli skoro ráno v oblasti Vranova nad Topľou a presúvali sa cez Vihorlat nad Ukrajinu. Celkovo udrelo na východe okolo 150 bleskov.

 

Najvýraznejšie búrky sa tak vyskytli v Rakúsku a v Maďarsku. Búrky priniesli aj 15 litrov na meter štvorcový.

Dnes sa už búrky na našom území nebudú vyskytovať. Počas dňa sa však rozprší.