Dýzové prúdenie pomáha lietadlám šetriť palivo. O čo sa jedná ???

23.10.2016 o 13:00 - Ľubomír Franko

Začiatkom pracovného týždňa dorazí výrazné oteplenie. Bude následkom silného dýzového prúdenia.

Dýzové prúdenie (angl. jetstream) každý deň ovplyvňuje počasie na celom svete. Oddeľuje obrovské masy vzduchu a škaredé počasie od slnečného. Sú to silné vetry vo výške 9 až 16 kilometrov (v závislosti od zemepisnej šírky) . Tieto vetry vanú zo západu na východ a ich dĺžka môže dosiahnuť až 3000 kilometrov. Maximálna rýchlosť tohto vetra môže dosahovať až 400 km/h. Vyskytuje sa približne 2 kilometre pod tropopauzou a najintenzívnejší je v mieste, kde je teplotný gradient najvyšší.

Ako nás ovplyvňuje ?

Ako sme už spomenuli vyššie, dýzové prúdenie oddeľuje obrovské masy vzduchu. Vzduchová hmota na každej pologuli je rozdelená na 3 bunky. Najsevernejšia (na južnej pologuli najjužnejšia) je polárna, ďalšia je bunka stredných zemepisných šírok (alebo aj Farrelova bunka) a tretia je Hadleyho bunka (severne a južne od rovníka). Poznáme dva typy dýzového prúdenia (ďalej jetstream). Prvý , tzv. „polárny“, oddeľuje polárnu bunku od bunky stredných zemepisných šírok. Druhý jetstream (subtropický), oddeľuje bunku stredných zemepisných šírok od Hadleyho bunky.


jetstream nad Saharskou púšťou, viditeľný z Medzinárodnej vesmírnej stanice, zdroj: Science Photo Library / Rex Features


Pokiaľ sa jetstream nachádza západne od nášho územia a „fúka“ na severovýchod, pozorujeme slnečné počasie pod vplyvom tlakovej výše. Pokiaľ „fúka“ na juhovýchod, pozorujeme oblačné počasie, pod vplyvom tlakovej níže. Najčastejší a zároveň najintenzívnejší prejav jetstreamu môžeme pozorovať počas letných dní. Ako príklad si zoberieme ukážku z dňa 1. júla 2015. Nad oblasťou Európy sa vtedy vyskytoval výrazný jetstream v tvare Omega. Tento tvar sa často nazýva aj Omega blok, keďže blokuje príliv studeného vzduchu a škaredého počasia. Počas tejto situácie môžeme pozorovať stabilné, slnečné počasie takmer v celej Európe (rozsah sa mení v závislosti od rozpoloženia tlakových útvarov). Keďže sa jetstream nachádza často v letovej výške dopravných lietadiel, dokáže mať pozitívny ale aj negatívny vplyv na leteckú dopravu. Pokiaľ fúka tento vietor v smere letu, lietadla dokážu ušetriť palivo, popr. letieť rýchlejšie. V prípade že letia oproti jetstreamu, musia minúť naopak viac paliva.

Prúdenie vzduchu vo výške 300 hPa
satelitný snímok TRUE COLOR z družice Aqua MODIS 1. júla 2015

Jetstream bude pozitívne ovplyvňovať počasie začiatkom pracovného týždňa

Jetstream bude ovplyvňovať aj nadchádzajúce oteplenie začiatkom pracovného týždňa. Bude sa nachádzať západne od nášho územia a ,,fúkať" smerom na severovýchod. Nad naše územie sa tak postupne dostane subtropická vzduchová hmota. Pre nás to znamená teplejšie a slnečné počasie. Vysoká oblačnosť sa bude nachádzať vyššie ako normálne a teploty budu opäť nad dlhodobým priemerom. Vyskytovať sa však budú ranné hmly, ktoré na niektorých miestach môžu zotrvať aj po celý deň. Napriek tomu, že počasie bude v inverznom charaktere, čo znamená, že krajšie bude viac na horách ako v nižších polohách, tak v prípade zmenšenia oblačnosti v nižších polohách pôjdu teploty výrazne nahor. Najteplejší by mal byť utorok, kedy do našej oblasti bude vrcholiť prílev teplého vzduchu od juhozápadu pred blížiacim sa studeným frontom. Na našom území sa očakávajú teploty od +12 do +18°C, ale na juhozápade môže byť až do +21°C, čo sú veľmi vysoké teploty. Na súčasnú ročnú dobu sú to hodnoty aj o 7°C vyššie ako je dlhodobý teplotný priemer. 


Predpoveď a výskyt jetstreamu je veľmi dôležitý a je hlavným znakom cirkulácie celej atmosféry. O zmienku stojí aj fakt, že sa nevyskytuje len na našej planéte. Keďže vzniká na základe fyzikálnych zákonov o plynoch, vyskytuje sa na každej planéte s atmosférou.

Reklama MediaAd