Jeseň má dve tváre. Na jednej strane ju vnímame ako pestrú a farebnú, môže byť však aj nebezpečná. Jesenné hmly bývajú častou príčinou dopravných nehôd.
Jeseň najmä ráno v dolinách a údoliach riek ukazuje aj svoju menej očarujúcu stránku: dni sú kratšie, noci dlhšie a tak nočné ochladenie trvá dlhšie.
Obzvlášť pri slabom vetre, počas pôsobenia vyššieho tlaku a väčšinou iba mierne zamračenej alebo úplne jasnej oblohe sa vzduch môže v noci ochladiť na tzv. rosný bod.
Pri tejto teplote začína vodná para vo vzduchu kondenzovať a vznikajú kvapôčky hmly. Ak je viditeľnosť viac ako 1 km, ide o dymno alebo opar. Pri viditeľnosti pod 1 km už hovoríme o hmle.
Prečo je nebezpečná? Mnohí vodiči hmlu podceňujú, nepoužívajú správne osvetlenie či neprispôsobujú jazdu vonkajším podmienkam. Takmer polovica nehôd na cestách vzniká práve počas jesenných hmiel.
Októbrové a novembrové hmly, narozdiel od tých na začiatku jesene, môžu v okolí riek a jazier trvať aj celý deň. Vlhkosť vo vzduchu tak vytvára tenký vodný film aj na vozovke, ktorý býva zvyčajne veľmi šmykľavý.
Ak idete v aute rýchlosťou viac ako 100 km/h brzdná dráha počas hmly, ktorá okrem skutočnej brzdnej dráhy zahŕňa aj reakčný čas vodiča, je až 100 m.
Preto zapnite hmlovky aj v miernej hmle a upravte rýchlosť vozidla podľa aktuálnej viditeľnosti. Je dôležité nielen vidieť, ale aj byť videný.