Mimoriadna situácia v Taliansku. Silné búrky a lejaky zrejme zabili až 12 ľudí

27.11.2022 o 08:22 - Peter Minárik

Taliansko v uplynulých hodinách sužuje veľmi nepriaznivé počasie, ktoré si žiaľ vyžiadalo aj niekoľko obetí. V niektorých oblastiach hlásia zrážky, aké nemajú obdobu. Výdatné zrážky spôsobili tragické zosuvy pôdy.

Jesenné obdobie je v oblasti Stredomoria bežné tým, že sa v oblasti Stredozemného mora a Jadranského mora vytvárajú pomerne výrazné tlakové níže, ktoré následne zvyknú prinášať veľmi nebezpečné počasie v podobe silných búrok, zrážok a nárazov vetra.

Čím teplejšie Stredozemné more je, tým sa počas jesenného a zimného obdobia zvyknú vytvárať výraznejšie tlakové níže, ktoré sú vplyvom čoraz teplejšieho Stredozemného mora nebezpečnejšie. Nebezpečné počasie sužuje Taliansko aj v uplynulých dňoch pričom prináša extrémne nebezpečné javy.

Tragédia v Taliansku

Po niekoľkých hodinách výdatných zrážok došlo na talianskom ostrove Ischia k rozsiahlym zosuvom pôdy. Pôda odrezala mnohých ľudí od zvyšku sveta a niekoľko domov zasypalo bahno.

Ischia je sopečný ostrov v Tyrhénskom mori, ktorý sa nachádza asi 30 kilometrov od Neapola. Prívalové lejaky spôsobili v sobotu skoro ráno zosuv pôdy v Casamicciola Terme na severnom pobreží..

Vlna vody, blata a kameňov sa prehnala celým mestom, ničila budovy a unášala autá. Mnohé domy sú odrezané od sveta a cesta, ktorá k nim vedie, je dlhé hodiny neprejazdná.

Zosuvy majú pravdepodobne niekoľko obetí

Udalosť sprevádza obrovský informačný chaos. Taliansky podpredseda vlády a minister infraštruktúry Matteo Salvini informoval o najmenej ôsmich obetiach. To však úrady neskôr popreli. Potvrdili len smrť jednej ženy, pričom 13 ľudí bolo zranených a ďalších 11 je nezvestných a práve to spôsobuje informačný chaos.

Oficiálne čísla sú teda také, že je potvrdená jedna obeť ale 11 ľudí je už niekoľko hodín nezvestných a zrejme sú pod zosunutou pôdou, pričom ich šance na prežitie sa z hodiny na hodinu znižujú. Obetí teda zrejme bude oveľa viac.

Dnes o 11:00 bude zasadať rada ministrov, ktorá by mala vyhlásiť núdzový stav na území ostrova Ischia.

Taliansko sužujú rozsiahle zrážky

Nepriaznivé počasie sa však vyskytuje aj v ďalších talianskych regiónoch. Nepriaznivé počasie, ktoré prináša rozsiahla cyklóna ovplyvňuje život až v deviatich regiónoch v strednej a južnej časti Talianska.

Lokálne spadli desiatky milimetrov zrážok. Najviac spadlo na spomínanom ostrove Ischia a to až 241 mm, avšak aj ďalšie mestá hlásia extrémne úhrny. 235 mm spadlo v Anacapri, 205 mm v Capri a 157 mm v Bacoli.