Pod Malým Kriváňom spadla lavína, ktorá strhla dvoch skialpinistov. Všetko dobre dopadlo

21.01.2023 o 20:10 - Veronika Salayová

Dnes spadla v Malej Fatre lavína, ktorá so sebou strhla dvoch skialpinistov. Mohlo to skončiť tragicky, no našťastie všetko dobre dopadlo. 

Pod Malým Kriváňom spadla lavína, ktorá strhla dvoch skialpinistov. Všetko dobre dopadlo
Foto: HZS

V sobotu popoludní bol na tiesňovú linku HZS nahlásený pád lavíny. Lavína strhla so sebou dvoch skialpinistov v oblasti pod Malým Kriváňom. Keďže v oblasti bola hustá hmla, nevedela presne identifikovať miesto, kde k nehode došlo, informuje Horská záchranná služba.

Záchranári nakoniec určili, že sa skupina nachádza v jednom z juhozápadných žľabov medzi Veľkým Kriváňom a Pekelníkom. Skupina siedmich lyžiarov nalyžovala postupne do žľabu. V jednom mieste sa stretli a následne vylyžoval zo skupiny jeden lyžiar do exponovanejšej časti.

K udalosti došlo po tom, ako sa za ním pustil druhý lyžiar, ktorý vzápätí odtrhol lavínu. Tá zasypala dvoch lyžiarov. Kým prvý ostal v čele lavíny, druhý aktivoval lavínový batoh, a tak ostal prisypaný 300 metrov nad kamarátom, ako informujú záchranári. 

Lyžiari vyviazli bez zranení

Skupina zvyšných piatich lyžiarov okamžite postupovala ku zasypaným a poskytovala im prvotnú kamarátsku pomoc. Obaja boli našťastie bez zranení, uvádza HZS. 

Do záchrannej akcie odišli štyria profesionálni záchranári a jeden dobrovoľný horský záchranár. Jedna členka zo skupiny utrpela pri pohybe v lavínisku poranenie kolena, ktoré jej na mieste záchranári zafixovali.

Skupina následne vyšla v sprievode horských záchranárov zo žľabu. Poranenú pacientku transportovali ku lanovej dráhe do Snilovského sedla za pomoci akijí. Odtiaľto pokračovali všetci lanovou dráhou do údolia a následne na vlastnú žiadosť samostatne.