Posypová soľ zabíja stromy. Pôsobí ako sucho

05.02.2019 o 21:02 - Peter Minárik

Naši cestári bojujú so snehom a ľadom na drvivej väčšine ciest posypovou soľou. Tá však spôsobuje nielen výtlky na našich cestách, ale zabíja aj prírodu a to vo vzdialenosti niekoľkých stoviek metrov.

Posypová soľ zabíja stromy. Pôsobí ako sucho

Posolené cesty sú príjemné pre vodičov, no už horšie to zvláda naša príroda a predovšetkým naše stromy. Zvyšky posypovej soli sa naviac dostávajú aj do spodných vôd. Soľ na stromy pôsobí rovnako ako sucho.

Problém s posypovou soľou má dve časti. Príroda a najmä stromy zvládajú lepšie obdobie mrazov a vysokej snehovej pokrývky. V tomto období spôsobuje problém najmä takzvaná snehová kaša, ktorú automobily, prípadne pluhy rozprsknú medzi okolité stromy. Keď sa vyparí voda, tak zasiahnuté miesto stromu popáli.

VIDEO: Soľ nie vždy počas zimy pomáha. Nepomáha pri výdatnom snežení a silných mrazoch

Oveľa väčšie nebezpečenstvo prichádza v jarných mesiacoch a počas odmäku. Presolené zvyšky snehu sa postupne rozširujú do lesa spolu s tým ako sa sneh topí. Túto presolenú vodu potom stromy začnú nasávať, čím začnú vysychať. 

Výhodou pre prírodu je, ak po zime prichádzajú výdatnejšie zrážky. Vtedy je koncentrácia soli o niečo nižšia, no súčasne je vyššia pravdepodobnosť, že soľ prenikne počas výdatných dažďov až do spodných vôd. 

Soľ, ktorá sa sype na naše cesty má rovnaký základ ako soľ, ktorú používame v kuchyni. Ide o chlorid sodný. Soľ môže poškodiť stromy až do vzdialenosti 300 metrov od našich ciest.

Reklama MediaAd