V Maďarsku vyčíňala supercela. Priniesla výrazné krupobitie, ktoré páchalo škody

29.09.2022 o 18:00 - Veronika Salayová

Dnes bolo u našich južných susedov búrlivo, pričom búrky priniesli na územie Maďarska aj supercelu s výrazným krupobitím. 

Vo štvrtok popoludním sa na juhu Maďarska objavili silné búrky. V hraničnej oblasti medzi Maďarskom, Chorvátskom a Srbskom vznikla výrazná búrková línia, na ktorej sa objavila aj výrazná supercela.

Supercela vznikla v meste Baja na juhu krajiny, kde priniesla aj intenzívne krupobitie. Ľadové krúpy dosahovali veľkosť do 3 cm a po krupobití ostali ulice mesta biele ako po výdatnom snežení.

Rovnako intenzívne krupobitie sa prehnalo aj obcou Kelebia a v meste Tompa dosiahli krúpy takmer veľkosť orecha. Takto veľké ľadové krúpy spôsobovali aj škody na majetku.

Najväčšie škody supercela spôsobila na ovocných sadoch v Tompe. Ovocinári majú hlavu v smútku − mnohé ovocné stromy ostali po krupobití bez listov a viditeľne poškodené. 

Škody spôsoboval aj silný vietor

Supercela pri pohybe na východ až severovýchod priniesla na mnohé miesta okrem krupobitia aj prívalové dažde a silný vietor, ktorý taktiež páchal škody. 

Hasiči museli viackrát zasahovať pri popadaných stromoch a konároch na vozovkách. 

Búrlivo bude v Maďarsku aj počas nasledujúceho dňa. V piatok sa očakávajú dokonca aj silnejšie búrky, preto v 3 juhovýchodných župách platia výstrahy 2. stupňa. 

Vo fotogalérií nájdete škody spôsobené krupobitím na juhu Maďarska.