Vedci skúmali korytnačky. V každej našli mikroplasty

16.12.2018 o 17:00 - Ľubomír Franko

Vedci testovali sedem rôznych druhov korytnačiek po celom svete. Mikroplasty objavili vo všetkých skúmaných jedincoch z rôznych svetových oceánov a morí.

Vedci skúmali korytnačky. V každej našli mikroplasty

Viac ako 5 biliónov kúskov plastov sa momentálne nachádza v oceánoch. Dostali sa tu nie inak, ako človekom spôsobeným znečisťovaním. Okrem väčších kúskov plastov sa v oceánoch nachádzajú aj tie drobné. Plasty menšie ako 5 milimetrov považujeme za takzvané mikroplasty. O ich priamom vplyve na životné prostredie sa zatiaľ veľa nevie, s určitosťou ale vieme povedať, že škodia viacerým živočíchom.

Vedci z Univerzity of Exeter v Británii v spolupráci s Plymouth Marine Laboratory a Greenpeace Research Laboratories skúmali až 7 rôznych druhov korytnačiek. V tráviacom trakte každého zo 102 preskúmaných jedincov objavili  mikroplasty. Celkovo našli viac ako 800 malých častíc, v priemere 8 častíc na každú korytnačku.

Vedci skúmali korytnačky druhu Chelonioidea v Tichom oceáne, Atlantickom oceáne a v častiach Stredozemného mora. Skúmané korytnačky boli uhynuté či už z dôvodu zachytenia sa do rybárskych sieti alebo uviaznutia na plytčine. Každý nájdený jedinec bol podrobený autopsii a analýzy obsahu žalúdka, ktorá bola vykonaná pomocou techniky enzimatického trávenia. Ako už bolo spomenuté, mikroplasty našli v 102 zo 102 skúmaných jedincov.

Efekt týchto malých plastových častíc na korytnačky zatiaľ nie je známy a musí byť ďalej preskúmaný. Predpokladá sa, že častice plastu môžu so sebou niesť baktérie či vírusy, ktoré sa takto môžu dostať do tiel živočíchov a následne spôsobiť choroby či smrť. Napriek nie zrejmému účinku na živočíchy by nás táto správa mala prinútiť zamyslieť sa nad tým, koľko plastového odpadu vyprodukujeme a koľko ho reálne skončí v moriach. 

Reklama MediaAd