10 obetí si vyžiadalo nepriaznivé počasie v Alpách a v Taliansku

30.10.2018 o 08:51 - P.M.
Článok

Alpy bojujú s povodňami aj s následkami fénového efektu, ktorý povyvracal stromy. Celková bilancia nepriaznivej vlny počasia, ktorá sužuje Taliansko a Rakúsko sa od včera sa vyšplhala na číslo 10. Situácia je však lepšia ako sa očakávalo.

10 obetí si vyžiadalo nepriaznivé počasie v Alpách a v Taliansku
data: kleinezeitung.at

Taliansko a Rakúsko stále bojuje s nepriaznivým počasím. Situácia v Rakúsku je však výrazne lepšia ako sa pôvodne očakávalo. 

Prívalová vlna zasiahla najmä horské oblasti a viac obývané oblasti zatiaľ voda ušetrila.

Celkový počet obetí sa vyšplhal na 10

Nepriaznivé počasie začalo počas včerajšieho dňa, kedy sa nad Alpami prehĺbila tlaková níž, ktorá priniesla silný vietor. Ten vyčíňal po celom Taliansku a v Alpách. 

V Taliansku si padajúce stromy, zosuvy pôdy a povodne vyžiadali už celkovo 9 obetí. Z Rakúska prišla ráno správa o prvom úmrtí. Je ňou hasič, na ktorého spadol v južnom Tirolsku strom.

Najviac obetí si vyžiadali najmä padajúce stromy. Taliansko včera bičoval silný nárazový vietor s rýchlosťou cez 100 km/h a Alpy v noci bojovali s výrazným fénovým efektom. Náraz vetra zaznamenali až na úrovni 160 km/h.

Fénový efekt je jav, pri ktorom na južných svahoch dôjde ku kondenzácii vzduchu a k výdatným zrážkam. Následne vzduch pretečie horskou prekážkou, kde stratí vlhkosť a je tak už len suchý. Z horských oblastí následne padá do údolia, kde sa jeho rýchlosť zvyšuje a súčasne sa otepľuje. Fénový efekt sme počas uplynulej noci zaznamenali aj na našom území.

Tisícky domácností bez elektriny

V Korutánsku vo východnom Tirolsku je bez dodávok elektrickej energie viac než 10 000 domácností. Energetici evidujú viac ako 150 porúch.

V týchto oblastiach je niekoľko oblastí odrezaných od sveta. Prívalová voda poškodila cestu, prípadne padajúce stromy zatarasili prístupové cesty.

100-ročná voda v Arnbachu

Počas uplynulej noci prudko stúpala najmä Dráva, kde sa sústredila všetka pozornosť.

V Arnbachu dosiahla úroveň vody o polnoci výšku 192 cm, čo je hodnota pre 100-ročnú vodu.

Na profile Rabland dosiahla voda výšku 30-ročnej vody. V noci sa rozozvučali sirény aj v Lienzi. Napokon sa však Dráva priblížila len k úrovni 30-ročnej vody a následne začala voda opadať.

Dnes sa situácia bude zlepšovať, ale v oblasti Álp sa v týchto chvíľach vyskytujú búrky. 

Pre oblasť Hermagoru, západne od Villachu vydali o 8:30 varovanie, aby ľudia radšej zostali doma. Búrka totiž môže rozvodniť miestnu rieku.