AKTUALITA: Na juhu Slovenska vyhlásili II. stupeň kalamity

10.02.2021 o 18:51 - Peter Minárik

Slovenskom sa presúva vlna výdatného sneženia, ktorá komplikuje dopravu na našom území. Problémy sú najmä na horských priechodoch. Sneženie uzatvára cesty.

AKTUALITA: Na juhu Slovenska vyhlásili II. stupeň kalamity

Počasie na Slovensku čoraz viac komplikuje dopravu. Sneženie na západe síce ustáva, ale cestári majú stále plné ruky práce. Najvážnejšia situácia je na strednom Slovensku, kde je pre sneženie uzatvorených niekoľko ciest.

Situáciu na našom území ovplyvňuje tlaková níž a s ňou súvisiace zrážkové pole To prináša na mnohé miesta nášho územia sneženie.

Stále sa však nájdu okresy v ktorých prší. Prší napríklad na juhu stredného, či západného Slovenska, kde je teplota slabo nad bodom mrazu. 

Aktuálne najvýraznejšie sneží na strednom a východnom Slovensku, zatiaľ čo na západe územia sneženie ustáva, no cestári aj záchranári majú plné ruky práce.

Na cestách totiž vplyvom kašovitého snehu dochádza k množstvom nehôd. Na západe napadlo v uplynulých hodinách okolo 5 cm nového snehu a to vrátane Bratislavy. Problémy sú predovšetkým vo vyššie položených častiach hlavného mesta.

S dopravou je to zlé predovšetkým na horských priechodoch, ktoré sú pokryté čerstvou snehu hrúbky 1 až 5 cm. Pre sneženie Donovaly už pre nákladnú dopravu uzatvorili.

Čo sa týka dopravnej situácie, tak najhoršie je to v oblasti Štiavnických vrchov a v okrese Veľký Krtíš, či Krupina. Napadlo tu veľké množstvo snehu a pod jeho ťarchou sa lámu konáre a stromy, ktoré padajú na vozovku.

V okrese Krupiny vyhlásili od 16:00 kalamitný stupeň z dôvodu intenzívneho sneženia a množstva spadnutých stromov. V oblasti platí II. stupeň kalamity.

Sneženie počas noci ustane, ale počítajte s tým, že sa začne prudko ochladzovať a teploty na celom území poklesnú pod nulu. To, čo napadlo tak začne rýchlo zamŕzať a na cestách sa bude kašovitý sneh bude meniť na vrstvu zľadovateného snehu.