AKTUÁLNE: Dnes hrozia silné búrky. Šancu má aj tornádo

02.09.2018 o 10:07 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie na našom území bude aj dnes ovplyvňovať studený font, ktorý sa bude vlniť. Súčasne sa nad severným Talianskom prehĺbi tlaková níž. Tieto dva tlakové útvary sa postarajú na našom území opäť o silné búrky.

AKTUÁLNE: Dnes hrozia silné búrky. Šancu má aj tornádo

Dnešný deň prinesie na naše územie opäť silné búrky. Tie môžu byť aj silnejšie ako včera. Dnes sú totiž výrazne lepšie hodnoty dynamiky, ktoré môžu priniesť aj ďalšie nebezpečné sprievodné javy, okrem prívalového dažďa, ktorý včera potrápil najmä naše hlavné mesto.

Okrem zvýšenej instability prostredia sa postará studený front aj o vhodnú dynamiku. Priaznivý je strih vetra a napríklad aj helicita. Keď všetky rôzne búrkové parametre skombinujeme, tak nám vyjde vysoká pravdepodobnosť nebezpečných búrok.

Tie hrozia najmä v oblasti od južnej Moravy, cez rakúsko-slovenské pohraničie, západné Maďarsko až do Chorvátska. Oblasť nebezpečia môžete vidieť aj na mapke supercelárnej kompozity. Do úvahy berie tri rôzne odvodené parametre potrebné pre vznik supercely. Zobrazované sú len kladné hodnoty SCP, ktoré udávajú prostredie s vhodnými podmienkami pre vpravo-stáčajúce sa supercely.

Podmienky sú tak pre supercely, ktoré vedia priniesť okrem silného vetra aj intenzívne krupobitie. No podmienky sú dnes dokonca natoľko priaznivé, že je tu pravdepodobnosť aj vzniku tornáda.

Či sa skutočne v strednej Európy vyskytne tornádo je ťažké predpovedať, rovnako tak je komplikovaná predpoveď búrok. Vieme však predpovedať, že dnes popoludní by malo všetko nahrávať tvorbe silných búrok. Vývoj budeme samozrejme sledovať.

Najnovšie správy