Americký Dallas spustošilo tornádo. Stopu po ňom vidno aj z vesmíru

25.10.2019 o 08:05 - Ľubomír Franko
  • Článok

V nedeľu v noci zasiahlo americké mesto Dallas jedno z najhorších tornád v histórii. Zanechalo za sebou tisícky zničených domov a niekoľko zranených. 

Americký Dallas spustošilo tornádo. Stopu po ňom vidno aj z vesmíru

V nedeľu večer zasiahla oblasť amerického mesta Dallas vlna silných búrok. Tie priniesli do celej oblasti viac ako 9 tornád. Celý incident pripomínal ľudom scény z filmu Twister. 

Tornáda priniesli nárazový vietor, ktorý zaznamenala aj jedna z národných meteorologických staníc. Maximálny náraz vetra dosiahol podľa Národnej meteorologickej služby NWS až 225 km/h. 

Tornádo spôsobilo obrovské škody a niekoľko desiatok zranených. Dorazilo počas noci a ešte k tomu bolo zahalené v zrážkovej stene. Intenzitu tornáda po preskúmaní škôd odhadli na EF-3.

foto: Matthew Smith
foto: Matthew Smith

Veľké škody môžeme pozorovať nielen na fotografiách a videách, no takisto aj na záberoch z družice. Dáta z družice Sentinel-2B nám poskytujú pohľad na povrch Zeme v rôznych spektrách elektromagnetického žiarenia.

Satelitná snímka v pravých farbách
Satelitná snímka v pravých farbách

Približne v strednej časti satelitnej snímky môžeme pozorovať ,,fľak". Ide o stopu po silnom tornáde, ktoré zničilo domy a stromy v oblasti.

Škody po tornáde je ľahké rozoznať aj na satelitnej snímke v nepravých farbách, kombináciou spektrálnych kanálov blízkych infračervenému spektru.

Satelitná snímka v nepravých farbách
Satelitná snímka v nepravých farbách

 

Najnovšie správy