Apríl sa vyšantí. Od nedele sa opäť vrátia vysoké teploty

Článok
Nasledujúce dni nás čaká ochladenie ktoré však dlho nevydrží.

Počas najbližších dní sa na Slovensko opäť vráti zima. Na severe by sa malo ukázať sneženie a teploty pôjdu výrazne dolu. Ochladenie však nepotrvá dlho. Už v závere týždňa sa vysoké teploty na naše územie vrátia.

Od severozápadu k nám prenikne chladný vzduch

Charakter počasia u nás v posledných dňoch udával stacionárny studený zvlnený front, ktorý sa udržiaval na slovensko-poľskom pohraničí. Od juhu k nám zároveň prúdil teplý a vlhký vzduch, ktorý sa postaral o labilné prostredie a následný vznik búrok.

Počas minulej noci sa však situácia zmenila. Cez naše územie totiž v nočných hodinách postúpil studený front, za ktorým sa ochladilo. Prúdenie sa zmenilo a od severozápadu k nám preniká chladný a vlhký vzduch. Chladnejšie prúdenie by malo vydržať až do soboty. 

Nasledujúce dni budú chladné

Počasie bude nasledujúce dni chladné. Už dnes sa oproti včerajšiemu dňu výrazne ochladí a denné maximá sa dostanú len na +7 až +12°C, no na severe bude len od +3 do +7°C. Oproti dlhodobému priemeru však tieto teploty budú slabo podpriemerné, s anomáliami od 0 do -3°C. Počas dňa bude mnoho oblačnosti a to najmä na severe a východe Slovenska. Tam sa budú vyskytovať prehánky alebo občasný dážď. Zrážky budú na severe postupne prechádzať do snehových pričom hranica sneženia poklesne z ranných 900 metrov postupne až na 600 metrov nad morom.

Piatok bude veľmi podobný. Teplota by mala byť takmer rovnaká ako dnes. Zachová sa aj prúdenie a v synoptickej situácii sa nič výrazne nezmení. 

Cez víkend návrat k vysokým teplotám a slnečnému počasiu

Každým dňom bude teplejšie. V sobotu sa dostane naše územie do teplejšieho prúdenia. Teplý vzduch k nám začne prúdiť od severozápadu, medzi tlakovou výšou nad západnou Európou a tlakovou nížou nad východnou Európou. Teploty pôjdu začiatkom víkendu opäť nahor a v sobotu vystúpia na +12 až +18°C. Chladnejšie bude na severe, kde sa teploty udržia v rozmedzí od +7 do +12°C. Počas soboty očakávame polooblačné až oblačné počasie a najmä na severe a severovýchode sa stále budú vyskytovať prehánky alebo občasný dážď. Zrážky však už popoludní začnú ustávať a oblačnosť sa od západu bude zmenšovať.

V nedeľu sa naše územie už bude nachádzať v oblasti vyššieho tlaku vzduchu a oblačnosti tak ubudne. Ráno by sa mali objaviť hmly a po ich rozplynutí by malo zostať jasno až polojasno. Viac oblačnosti bude opäť na severe a severovýchode, kde bude polooblačno. Podobne by malo byť aj v pondelok. Teploty v nedeľu vystúpia na +12 až +18°C, no na juhozápade budú prekonané aj dvadsiatky. V pondelok sa očakávajú podobné teploty, no bude ešte teplejšie, od +14 do +22°C.

Ďalší vývoj počasia je zatiaľ otázny. Modely však rátajú s ďalším, tentokrát výraznejším ochladením. Budúci týždeň sa tak opäť môžu vrátiť snehové vločky do severných okresov.

img