Arktický ľad dosiahol maximum a nezvyčajne rýchlo sa roztápa

28.03.2020 o 20:33 - Veronika Andrejková
  • Článok

Začiatkom marca dosiahol arktický ľad svoje tohtoročné maximum. Po vpáde teplého vzduchu sa však začal extrémne rýchlo roztápať.

Arktický ľad dosiahol maximum a nezvyčajne rýchlo sa roztápa
Ilustračný obrázok, foto: Willian Justen de Vasconcellos

Ľad v oblasti Arktídy dosiahol tohto roku svoju najväčšiu rozlohu za posledných 7 rokov. Konkrétne svoj maximálny rozsah, a to 15,05 km², dosiahol 5. marca. Zároveň je to jedenásty najmenší rozsah v histórii meraní.

Rok 2012 bol rokom s najnižším rozsahom ľadovej pokrývky. Tento rok bola teda úroveň ľadu výrazne nad priemerom posledných 20 rokov. 

Tento pozitívny jav netrval veľmi dlho. Počas posledných dní sa ľad začal topiť až príliš rýchlo. Grafy jednoznačne ukazujú veľmi rýchly prechod od rastu ľadovej pokrývky po jej topenie.

Analýza teplôt ukazuje, že v posledných dňoch došlo k výraznému otepleniu v Arktíde. Povrchové teploty v okolí Čukotského a Beringovho mora stúpali až o 20 °C vyššie, ako je dlhodobý normál.

V jarnom období sa zvyčajne topí ako prvá pokrývka viac na juhu a tam práve došlo k veľmi výraznému poklesu hrúbky ľadu. V porovnaní s priemerom tak vidíme výrazný pokles v tichomorskej a atlantickej časti. Toto stenčovanie súvisí s otepľovaním morí v dôsledku zmeny ročného obdobia.

Najnovšie správy