Až 12 cm krúpy padali v Poľsku. Extrémne búrky udrú opäť

12.06.2019 o 15:15 - Peter Minárik
  • Článok

Uplynulú noc zažili v Poľsku niečo, čo si miestni meteorológovia nepamätajú. Supercelárne búrky priniesli obrovské krúpy. Najväčšie z nich mali priemer až 12 cm. Dnes búrky udrú opäť.

Až 12 cm krúpy padali v Poľsku. Extrémne búrky udrú opäť

Extrémne búrky sa uplynulú noc opäť ukázali v oblasti strednej Európy. V Nemecku a v Poľsku sa vyskytovali mimoriadne silné supercelárne búrky, ktoré sú skôr typické pre oblasť USA. V Poľsku sa naposledy takéto intenzívne búrky vyskytli v roku 2011, no búrky uplynulú noc priniesli krúpy, aké v susednom Poľsku ešte nezaznamenali.

Na výraznom studenom fronte, ktorý sa už tretím dňom nachádza nad strednou Európou a prechádza Nemeckom, Poľskom, Českom a Rakúskom sa tvoria mimoriadne silné búrky, ktoré majú aj supercelárnu štruktúru.

Tieto supercelárne búrky prinášali výrazné krupobitie. To zasiahlo predovšetkým Veľkopoľské vojvodstvo, kde zaznamenali najväčšie krúpy. Tie dosahovali priemer až 12 cm.

foto: Jaroslav Tuchy
foto: Jaroslav Tuchy

Takéto veľké krúpy spôsobovali veľké škody. Rozbíjali autá, poškodzovali strechy, fasády, ničili záhrady a množstvo ďalších škôd. 

Veľké krúpy však nepadali len v susednom Poľsku, ale aj v Slovinsku, či v Chorvátsku. Veľké krúpy však padali aj v iných častiach Európy. Na mape môžete vidieť lokality z ktorých bol hlásený výskyt veľký krúp.

mapa zaznamenaných krúp
mapa zaznamenaných krúp

Intenzívne búrky v strednej Európe ale tak skoro neutíchnu. V našej oblasti budú silné búrky spôsobovať problémy aj počas dnešného dňa. Najčerstvejšia predpoveď služby Estofex počíta si silnými búrkami opäť v oblastiach, kde už búrky vystrájali aj uplynulé dni.

predpoveď služby Estofex
predpoveď služby Estofex

Na silné búrky sa musia pripraviť najmä obyvatelia Česka, východného Nemecka a západného Poľska. O vývoji budeme priebežne informovať. Na našom území sa zatiaľ očakáva len horúce počasie, no v závere týždňa môžu intenzívne búrky doraziť aj na naše územie.

Najnovšie správy