Babie leto tento rok mešká, ale dočkáme sa

10.10.2019 o 20:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Daždivé a veterné počasie je na ústupe a cez víkend sa dočkáme tzv. babieho leta. Ide o zaujímavý meteorologický jav, ktorý nie je samozrejmosťou každý rok.

Babie leto tento rok mešká, ale dočkáme sa
ilustračné, zdroj: unsplash.com

Počasie babieho leta sa označuje ako singularita, čiže ide o viac-menej pravidelne sa opakujúci jav, ktorý však nemusí nastať každý rok.

Meteorológovia rozumejú pod pojmom babieho leta obdobie suchého a málo veterného teplého počasia cez deň, ktoré sa v Európe vyskytuje v druhej polovici septembra a v prvej polovici októbra.

Podľa odborníkov z SHMÚ je príčinou častý výskyt rozsiahlej a stabilnej tlakovej výše nad strednou a južnou Európou. Rozdiel teplôt v priebehu dňa je 15 až 18 °C, čo znamená, že noci bývajú už chladné a dni sú slnečné a teplé.

Názov babieho leta pochádza z mýtoch a legiend o poletujúcich vlasoch starých žien. Vlákna pavučín pripomínajú šedivé vlasy, preto sa ustálilo pomenovanie babie leto.

Každá krajina má však svoje pomenovanie tohto javu. V Čechách je to leto sv. Václava, v Anglicku majú leto sv. Lukáša, v Nemecku leto sv. Michaela. V Severnej Amerike majú obdobný jav a nazývajú ho indiánskym letom.

Babie leto dorazí cez víkend a teploty sa vyšplhajú od +18 do +23 °C. Teplé počasie bude pokračovať aj na začiatku budúceho týždňa.

Najnovšie správy