BABIE LETO vydrží do konca týždňa. V pondelok dorazí ochladenie

- Ľ.F.
Článok
Slnečné a príjemne teplé počasie vydrží do konca týždňa. Preruší ho studený front

Počasie nás posledné dni veľmi potešilo. Prinieslo opäť príjemné teploty a oblohu s malou oblačnosťou. Hodnoty na teplomeri stúpali na juhu až k +27°C, no teplo bolo aj na severe. Výnimkou boli rána, kedy teploty klesali naopak veľmi nízko. Aj takáto veľká teplotná amplitúda je znakom jesene. Babie leto však nebude dlho trvať a už čoskoro skončí. Preruší ho zvlnený studený front, ktorý dorazí začiatkom budúceho týždňa.

Zmena prúdenia počas víkendu

Aktuálne ovplyvňuje počasie u nás abnormálne rozsiahlá tlaková výš, ktorá sa nachádza prakticky v celej južnej časti Európy. Zväčša tak k nám prúdi veľmi teplý vzduch od juhu, čo pociťujeme aj na denných maximách, ktoré dosahujú takmer +27°C. Už počas nedeľného večera však začne do našej oblasti prúdiť chladnejší vzduch. Ten sa počas víkendu dostane do strednej Európy po okraji brázdy nižšieho tlaku vzduchu so stredom nad južnou Škandináviou. 

Na nižšie priložených mapách sme dokreslili očakávané prúdenie. Mapy udávajú prízemný tlak a teplotu v hladine 850 hPa.

Počas piatku začne chladný vzduch prúdiť do Európy po okraji tlakovej níže so stredom nad Škandináviou. Počas nedele bude chladná vzduchová hmota prúdiť po okraji brázdy nízkeho tlaku vzduchu so stredom nad Škandináviou ďalej do strednej Európy. V pondelok by sa malo ochladiť už aj u nás, keďže studený vzduch bude naďalej od severu prúdiť, no už aj do našej oblasti. 

Maximálne teploty opäť klesnú na +20°C

Do nedele očakávame stále príjemné a teplé počasie bez zrážok, s maximálnymi teplotami od +18 do +26°C. Nočné teploty však budú klesať k +5°C a vyskytovať sa budú hmly. Hmly sa lokálne môžu udržať aj počas celých dní a v tých oblastiach teplota neprekročí +20°C. 

V nedeľu podvečer sa bude od severozápadu zväčšovať oblačnosť. To bude súvisieť s blížiacim sa studeným frontom, ktorý sa nad naším územím začne počas noci na pondelok vlniť. V pondelok už očakávame na mnohých miestach dážď, ktorý môže byť aj intenzívny. Dôležité však bude najmä ochladenie. 

Už počas pondelka dosiahnú maximálne teploty v najteplejších oblastiach len +20°C, čo je v porovnaní ochladenie až o 8°C. Ešte chladnejšie však bude na severe, kde maximálne teploty opäť nemusia dosiahnúť +10°C. Na horách zas bude približne od 1200 metrov snežiť. Chladný charakter počasia by mal vydržať minimálne prvú polovicu týždňa, no mierne sa začne otepľovať pravdepodobne až budúci víkend.

Z vyššie uvedených ensemblov je jasne vidieť ochladenie, ktoré dorazí na naše územie z nedele na pondelok. Najvýraznejšie sa ochladí na severe a severovýchode, kde spadne aj najviac zrážok. Priaznivci letného a teplého počasia si tak môžu ešte posledné dni užiť slnečné lúče.