BABIE LETO začína: Zotrvá dlhšie a prinesie teploty až cez +25°C

Článok
Druhá polovica septembra sa niesla v chladnejšom duchu a niekde už museli začať vykurovať. Pred nami je však babie leto so slnečným a s teplým počasím

Celkový pohľad na mapu teplotných anomálii z uplynulého týždňa nevyzerá lákavo. V takmer celej Európe s výnimkou jej severozápadnej časti panovalo teplotne podpriemerné počasie. Na našom území sa teploty za uplynulý týždeň pohybovali o 1 až 2°C pod úrovňou dlhodobého priemeru. Do našej oblasti prúdil studený vzduch, ktorý prekonal aj oblasť Čierneho mora a do severného Turecka priniesol intenzívne sneženie. Chladnejšiemu počasiu však odzvonilo. Od dnes nás čaká babie leto, ktoré vydrží dlhšie ako sa pôvodne očakávalo.

Prúdenie sa bude meniť

Pri pohľade na analýzu situácie nad Európou vidieť, že zatiaľ čo ešte dnes budeme v relatívne chladnejšom vzduchu, tak situácia sa počas týždňa začne meniť a prúdenie sa postupne zmení na juhozápadné.

Podľa predpovedí z uplynulého týždňa to vyzeralo tak, že babie leto bude kratšie a zotrvá len do stredy. Potom mal cez naše územie prejsť front. Situácia sa zmení a aktuálne to vyzerá tak, že front, ktorý cez naše územie vo štvrtok postúpi nebude príliš výrazný a zmenu pocítime len vo zväčšenej oblačnosti. Súčasne sa však začne otepľovať.

Ako vidieť na nižšie priložených mapách, tak v druhej polovici tohto týždňa sa dostaneme do juhozápadného prúdenia po okraji rozsiahlej tlakovej výše, ktorá sa bude presúvať cez Stredomorie nad Balkán

Teploty porastú nad hranicu +25°C

Do stredy očakávajte na našom území jasné až polooblačné počasie bez zrážok. Maximálne teploty sa budú pohybovať od +15 do +23°C, čo sú pre niekoho ešte nie príliš príjemné teploty, ale vzhľadom k súčasnej ročnej dobe budú primerané. Nepotešia však nočné a ranné teploty. Tie stále budú klesať pod hranicu +10°C a v dolinách a v kotlinách môžu spadnúť aj pod nulu. Na viacerých miestach pritom počítajte s prízemným mrazom, čo je však už na súčasnú ročnú dobu bežné.

Po prechode frontu, ktorý postúpi vo štvrtok sa začne otepľovať. Denné teploty by sa v druhej polovici tohto týždňa mali pohybovať od +20 až do +26°C, čo je na súčasnú ročnú dobu veľmi vysoko a ak sa predpovede naplnia, tak teploty, ktoré nás čakajú budú až o 7°C vyššie ako je normál. Súčasne ani rána nebudú také chladné. Minimá by mali klesať na +13 až +6°C.

Babie leto zotrvá do začiatku októbra

Na ensembli numerického modelu GFS, čo je súbeh niekoľkých numerických prepočtov vidieť, že situácia do 2. októbra je jednoznačná a teploty budú každým dňom stúpať.

Potom však niektoré behy modelov naznačujú zmenu. Zatiaľ je však predčasné o tejto zmene viac hovoriť, nakoľko niekoľko ďalších behov naznačuje, že teplé počasie bude pokračovať a zmena príde až okolo 4. októbra. To by cez naše územie mal postúpiť front, babie leto by malo byť ukončené a charakter počasia sa zmení.

Priaznivci teplého a slnečného počasia sa tak môžu tešiť. Tento týždeň by mal priniesť relatívne pokojné a teplé počasie. Zmena príde až v prvej dekáde októbra.

TIP: Pozrite si vývoj počasia po jednotlivých dňoch TU.

img