Biela sobota bola na východe biela. Padali totiž krúpy

Článok
Biela sobota priniesla na viaceré miesta Slovenska prekvapenie. Cez východ sa prehnali pomerne intenzívne búrky s krúpami.
Počasie na Bielu sobotu prekvapilo. V priebehu dňa sa teplota na viacerých miestach šplhala k +20°C. Na západe a východe teplota túto hranicu aj prekračovala. O vysoké teploty sa postaralo juhovýchodné prúdenie, ktoré je však zároveň aj vlhšie, vďaka čomu vzniká instabilný vzduch, ktorý je priaznivý na vývoj búrkovej činnosti.
Numerické modely síce očakávali výskyt búrok, najmä v oblasti východného Slovenska, ale búrky nakoniec boli omnoho výraznejšie a kompaktnejšie ako sa očakávalo.

Už v priebehu popoludnia sa nad severovýchodným Maďarskom začal formovať búrkový komplex, ktorý zasiahol najmä tokajskú oblasť. Medzičasom sa slabšie búrky vyskytli aj na západnom Slovensku a nevyhli sa ani hlavnému mestu. Búrky postupne zo severovýchodného Maďarska postúpili nad naše územie a začali naberať na intenzite.

Búrky sa postupne naviazali na seba a vytvorili výrazný búrkový komplex, ktorý postupoval smerom na sever. Pri búrkach sa vo viacerých mestách vyskytovalo krupobitie. Krúpy zabielili autá, cesty a parky. Ojedinele boli búrky sprevádzané aj silnejšími poryvmi vetra. Problémy však spôsobovalo najmä krupobitie.

Búrky hrozia v nasledujúcich dňoch na našom území častejšie a môžu byť aj nebezpečnejšie. Do našej oblasti totiž bude naďalej prúdiť teplý a vlhký vzduch. Ten bude dvíhať ortuť teplomera až k +25°C.
Za všetky Vaše fotografie Vám ďakujeme a tešíme sa na ďalšie.
img