Blesk svetového rekordu. Udrel najdlhší blesk v histórii

30.06.2020 o 06:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Svetová meteorologická organizácia potvrdila dva nové svetové rekordy pre najdlhší blesk a najdlhšiu dobu trvania jedného blesku. 

Blesk svetového rekordu. Udrel najdlhší blesk v histórii
Ilustračné. Foto: unsplash

Blesk je silný prírodný elektrostatický výboj, ktorý prepája dve miesta s odlišným nábojom. Vedcom sa podarilo zmerať najdlhší blesk na Zemi.

Ten udrel ešte 31. októbra 2018 v južnej Amerike nad Argentínou a Brazíliou a Svetová meteorologická organizácia (WMO) ho oficiálne uznala v týchto dňoch.

Rekordná dĺžka blesku je neuveriteľných 709 km. Pre ilustráciu je to napríklad ako cesta z Bratislavy do Spišskej Novej Vsi a späť alebo takýto dlhý blesk by prepojil najzápadnejše miesta Čiech s východnou hranicou Slovenska.

Viac ako dvojnásobne bol prekonaný predchádzajúci rekord z roku 2007, kedy zaznamenali nad USA blesk s dĺžkou 321 km. 

Okrem rekordne dlhého blesku WHO oficiálne oznámil aj rekord v dĺžke trvania jedného blesku. Dňa 4. marca 2019 bol zaznamenaný nad Argentínou blesk, ktorý trval 16,73 sekúnd.

Zdroj: public.wmo.int/In-pocasi
Zdroj: public.wmo.int/Severe Weather Europe

Predchádzajúci rekord v trvaní blesku bol 7,74 sekundy. Bolo to 30. augusta 2012 v južnom Francúzsku. Oba novopotvrdené rekordy výrazne prekonali predchádzajúce rekordy v dĺžke a trvaní blesku. 

Najnovšie správy