Búrky dorazia opäť v piatok. Budú aj intenzívne

30.05.2018 o 18:28 - Ľ.F.
Článok

Dnešný deň je na našom území po dlhom čase kľudný. Búrky sa nevyskytujú momentálne nikde. Podobné počasie bude pretrvávať až do piatku, kedy k nám dorazia opäť búrky, aj intenzívne.

Búrky dorazia opäť v piatok. Budú aj intenzívne

Naše územie sa momentálne nachádza v nevýraznej oblasti vyššieho tlaku vzduchu. Od juhu k nám zároveň prúdi teplý, pôvodom tropický vzduch. Ten je však dnes oproti uplynulým dňom suchší, čo zabraňuje tvorbe kopovitej oblačnosti.

Búrok sa dočkáme opäť v piatok, kedy sa vytvorí v oblasti strednej Európy línia konvergencie. Táto línia bude siahať od južného Balkánu až po Nemecko a postupne sa bude presúvať ďalej na východ.

V piatok by sa táto línia mala nachádzať nad západným Slovenskom. Búrky sa počas piatku budú tvoriť spočiatku v hornatých oblastiach stredného Slovenska, neskôr sa budú tvoriť priamo na línii na západe Slovenska. Búrky v oblasti hôr budú v slabej dynamike rýchlo zanikať, tie na západe však môžu byť aj intenzívne.

Búrok sa dočkáme aj cez víkend. Búrlivo bude na celom území a to najmä v sobotu, kedy sa bude línia nachádzať nad stredom Slovenska. Búrky očakávame aj v nedeľu. Konvektívne zrážky prinesú najmä potrebnú vlahu, ktorá spadne na väčšine územia Slovenska.

Napriek búrkam bude naďalej veľmi teplo. Teploty budú dosahovať tropické hodnoty a k tomu sa k nám dostane aj vlhký vzduch. Bude tak opäť aj dusno.

Užite si preto dnešný a zajtrajší deň, kedy má byť takmer jasno na celom území, s výnimkou hôr, kde zajtra popoludní hrozia búrky.