Búrky priniesli vytúženú vlahu. Teraz sa opäť vrátia trópy

Článok
Západniari sa konečne dočkali. Včerajší deň priniesol na mnohé miesta nášho územia búrky, ktoré priniesli vytúženú vlahu.

Západ sa už pomaly začínal meniť na Saharu. Intenzívna vlna horúčav priniesla mimoriadne veľké sucho. To spôsobovalo už extrémny nedostatok vlahy v pôde, vďaka čomu stúpal index požiarneho nebezpečenstva. Ten pred včerajšími búrkami dosahoval až najvyšší piaty stupeň.

Búrky priniesli vlahu a zmiernenie rizika vzniku požiarov. Počas včerajšieho dňa spadlo na západe počas búrok od 10 do 20 mm zrážok. V okolí Stupavy, Pezinka, Nitry a Trnavy boli búrky veľmi intenzívne a priniesli lokálne 30 až 40 mm zrážok.

 

Mnohé oblasti sa tak dočkali vytúženej vlahy, tá však niektorých moc nepotešila, nakoľko krúpy, ktoré sa vyskytli na Záhorí, či v okolí Pezinka zničili úrodu.

Opäť sa vrátia horúčavy

Frontálne rozhranie sa počas včerajšieho dňa postaralo o slušnú nádielku zrážok, no sucho sa vráti rýchlo. Opäť je pred nami vlna teplého a suchého počasia.

Teploty už vo štvrtok môžu na juhozápade stúpať nad tropickú hranicu +30°C, no ešte teplejšie bude v piatok, kedy teploty môžu vystúpiť až k +33°C.

 

V piatok opäť front

Počas piatkového popoludnia počítajte s tým, že sa počasie v našej oblasti opäť zhorší. Postupovať totiž bude ďalší front, ktorý prinesie ďalšie búrky. Najpočetnejšie búrky sa očakávajú na strednom a východnom Slovensku, a tak zrážok na západe by malo byť opäť pomerne málo.

 

Od soboty aj +35°C

Pred nami je ďalší horúci a tropický víkend. Teploty by mali stúpať a zastaviť by sa mali až na úrovni okolo +35°C. 

Vyhliadky pritom naznačujú, že horúco by malo byť aj na začiatku budúceho týždňa. Ďalšie ochladenie by malo prísť až počas budúceho týždňa. Vývoj na ďalšie dni si pozrite TU.

img