Búrky sa už objavujú v oblasti hôr. Kedy však dorazia do nížin ?

Článok
V oblasti hôr na strednom a severovýchodnom Slovensku sa tvoria búrky z tepla. Kedy zaprší aj v nížinách ?

Počasie na našom území bolo z rána relatívne kľudné. Vysoké teploty a s nimi labilizovaný vzduch však začali vytvárať vhodné podmienky pre búrky z tepla. Tie sú zväčša podporované orografiou, tj. vznikajú najmä v hornatých oblastiach a vyhýbajú sa nížinám. Aktuálne najsilnejšie búrky sa vyskytujú v oblasti stredného Slovenska, kde sa podľa radarovej odrazivosti vyskytuje aj krupobitie.

Kedy však prídu búrky do nížin ? Tropické horúčavy by mal nadobro ukončiť studený front, ktorý sa aktuálne vlní nad územím Českej republiky. Ten tam už teraz pri silnom južnom prúdení vytvára veľmi priaznivé podmienky pre búrky. Výrazné sú najmä hodnoty instability - CAPE, ktoré miestami dosahujú hodnoty až 3000 J/Kg. V takýchto podmienkach každá inicializácia búrky rýchlo eskaluje do silnej búrky. Búrky sú sprevádzané krupobitím, no najmä silným vetrom v podobe ,,downburstov,,.
 
Tento studený front by však počas dnešného dňa mal postupovať ďalej na východ. Počas neskorých nočných hodín by mal doraziť na naše územie. Búrky by tak približne po polnoci mali vznikať na česko-slovenskom pohraničí, kde by mali vytvoriť búrkovú líniu. Postup tejto búrkovej línie je zatiaľ otázny. Modely naznačujú, že by mala postupovať zväčša na juhovýchod, čo znamená, že zasiahne najmä Podunajskú nížinu. Situácia sa však kvôli extrémne ťažko predvídateľnej konvekcii môže kedykoľvek zmeniť. O zmenách budeme priebežne informovať.
Otázny je však postup tejto línie. Čo nie je otázne je to, že na fronte budú vznikať nové búrky. 
Toto studené frontálne rozhranie bude počas noci postupovať ďalej na východ a v priebehu nedele sa bude na územím Slovenska vlniť. Na celom našom území (najmä na západe a severozápade) vtedy očakávame prehánky, búrky alebo občasný dážď. Búrky by počas noci kvôli priaznivej vlhkosti a intstability mali byť aj intenzívnejšie a sprevádzané budú najmä prívalovými zrážkami a silným nárazovým vetrom.


postup búrok počas noci zo soboty na nedeľu a v nedeľu
zelená - dážď, ružová - búrky, fialová - silné búrky

Teploty by s príchodom frontu mali taktiež klesať. Zatiaľ čo dnes sa maximálne hodnoty na teplomeri opäť šplhajú k +35°C, tak zajtra by to minimálne v západnej polovici Slovenska malo byť rozhodne menej. Maximálne teploty na západe sa budú pohybovať už ,,len,, na hranici príjemných +27°C. Obyvatelia východu si na ochladenie budú musieť počkať až do pondelka. Počas nedele tam teploty opäť prekonajú hranicu +30°C. Studený front definitívne zažehná tropické horúčavy v pondelok. Maximálne teploty by sa vtedy mali pohybovať okolo +26°C, no na Kysuciach, Orave, Liptove a na Spiši teplota nemusí vystúpiť ani na +20°C.

maximálne teploty v nedeľudata: in-počasie.sk

Milovníci leta, využite tak posledný teplý deň a strávte slnečné a teplé počasie s rodinou pri vode. 
,,Nemilovníci,, leta a lovci búrok sa zas môžu tešiť na vytúžené ochladenie a búrky.