Búrlivo je najmä na západe. V Spišskom Štvrtku sa objavila tromba

11.08.2020 o 16:40 - Veronika Salayová
  • Článok

Búrlivo je na našom území od skorých ranných hodín a búrky naďalej postupujú naším územím. V Spišskom Štvrtku sa dokonca objavila tromba. 

Búrlivo je najmä na západe. V Spišskom Štvrtku sa objavila tromba
Foto: Tobias - Spišský Štvrtok

Dnes o búrky na našom území nie je núdza. Na mnohých miestach stredného a západného Slovenska sa prehnal dážď alebo búrky, miestami aj intenzívne.

Búrky sa tvoria prevažne v západnejších oblastiach Slovenska a naďalej postupujú naším územím smerom na juh. Jedna búrka sa vyskytla aj juhovýchodne od Popradu.

V Špišskom Štvrtku sa dokonca dnes pred 16.00 hod. vyskytla aj menšia, ale výrazná tromba. V Spišským Tomašovciach smerom na Spišský Štvrtok sa taktiež podarilo trombu odfotiť. 

Tromba alebo odborne funnel cloud vychádza z búrkového oblaku, podobne ako tornádo, no narozdiel od neho sa nedotkne zemského povrchu a nespôsobuje tak škody. Môžeme povedať, že ide o akési počiatočné štádium tornáda.

Búrky a zrážky ešte na našom území neutíchajú ani v poobedňajších hodinách. Ich aktuálnu polohu môžete sledovať na našom iRadare.

Očakávame ich ešte predovšetkým v Podunajskej nížine, no ďalšie sa opäť tvoria aj v Žilinskom kraji. S búrkovou činnosťou treba najmä na strednom Slovensku počítať až do večerných hodín.

Najnovšie správy