Cez víkend začalo leto, ktoré prinieslo nízke teploty a na hory aj sne

Článok
Ak aj Vám bolo počas uplynulého víkendu chladno, tak to nebol len Váš pocit. Začiatok tohtoročného leta patril k najchladnejším.

Včera o 18:39 začalo leto a dni sa začali opäť skracovať. Naopak na južnej pologuli Zeme začala zima, ale počasie začiatok leta v našej oblasti ani náhodou nepripomínalo.

Za všetko môže prílev studeného a vlhkého vzduchu od severozápadu v ktorom sa tvorili početné prehánky predovšetkým v oblasti severného Slovenska. Tento prílev chladnejšieho vzduchu zároveň priniesol veľmi nízke teploty. Na našom území sme maximálnu teplotu zaznamenali v sobotu na Sliači a to na úrovni +22,8°C. Nedeľa bola chladnejšia a maximum padlo v Dudinciach na úrovni +22,6°C.

Matematické modely vyhodnotili víkend ako teplotne výrazne podpriemerný. Teplota na našom území bola až 8°C pod dlhodobým priemerom a studená bola celá stredná Európa ako aj Balkán.

foto: Teplotné anomálie počas víkendu

Víkend priniesol na hory aj sneženie

Okrem začiatku leta bol víkend na horách bohatý aj na sneh. Studený vzduch znížil hranicu sneženia na našom území na úroveň 2000 m.n.m. a tak snehové vločky mohli počas víkendu pozorovať návštevníci Vysokých Tatier.

Ešte výraznejšia nádielka však prišla do Álp. V Tirolsku napadlo od výšky 1600 m.n.m od 5 do 20 cm snehu.

Ani tento týždeň neprinesie vysoké teploty

V podobnom duchu ako počas víkendu bude počasie pokračovať aj tento týždeň. V utorok bude postupovať studený front a pripraviť sa tak musíte na pomerne výrazné zrážky. Maximálne denné teploty tento týždeň len ojedinele prekročia hranicu +25°C. Na návrat horúčav si treba počkať do začiatku júla.