Chorvátsko zasypáva sneh. Sneženie mieri ku nám

02.12.2020 o 13:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým zo snehu sme sa mohli v uplynulých dňoch tešiť len na východe a severe Slovenska, čoskoro sa dočkajú aj na západe. V týchto chvíľach však sneženie komplikuje situáciu v Chorvátsku.

Chorvátsko zasypáva sneh. Sneženie mieri ku nám
Sneženie dnes komplikuje dopravu v Chorvátsku, Foto: Anita Šangut

Miestni meteorológovia tam vydali najvyššiu možnú výstrahu pre región Gospić. Očakáva sa, že tam miestami môže napadnúť od 10 do 25 cm čerstvého snehu.

V týchto chvíľach je napr. pod snehom diaľnica medzi Rijekou a Záhrebom. Z dostupných informácií vyplýva, že viaceré úseky ciest sú v krajine veľmi ťažko prejazdné.

Bez zimnej výbavy sa nepohnú obyvatelia v mestách ako Lika, Gorski Kotar, časti okresov Karlovac a Zadar. Problémy hlásia aj na viacerých diaľniciach.

Okrem snehu však v Chorvátsku úraduje aj mrznúci dážď. Ten predstavuje zrejme ešte väčšie nebezpečenstvo na cestách. V okolí mesta Liky preto pred ním platí dokonca aj varovanie.

Aby toho nebolo málo, pri pobreží vyčíňa aj silný nárazový vietor. V meteorológii sa označuje ako bóra. V oblasti Velebitského prielivu sa dnes očakáva veľmi silná a búrlivá bóra s nárazmi vetra až do 120 km/h.

Sneženie sa v najbližších hodinách presunie smerom na sever, pričom sa zajtra dostane aj nad Slovensko. Zajtra nás preto čaká oblačné až zamračené počasie. Na väčšine územia treba počítať so snežením alebo dažďom, ktorý bude namŕzať. Na cestách sa preto bude tvoriť poľadovica.

Najnovšie správy