Dnes hrozia búrky s krúpami. Pozrite sa kde ich čakať

19.06.2019 o 09:30 - Ľ.F.
Článok

Naše územie sa dnes bude nachádzať v nevýraznom tlakovom poli vzduchu. V teplom a vlhkom prúdení budú vznikať početné prehánky, ktoré môžu byť ojedinele aj intenzívne. 

Dnes hrozia búrky s krúpami. Pozrite sa kde ich čakať

Už počas noci sa na našom území vyskytovali prehánky a búrky. Boli skôr neorganizované a zasiahli najmä južnú polovicu stredného a východného Slovenska. 

Počas dňa očakávame, že búrky začnú vznikať na viacerých miestach, najskôr na strednom Slovensku v hornatých oblastiach. Popoludní sa môžu vytvoriť aj v rovinatejších oblastiach stredného Slovenska a takisto na východnom Slovensku.

Búrky môžu byť sprevádzané prívalovými zrážkami, no vyskytnúť sa môže aj krupobitie. Vyskytovať by sa mali na strednom Slovensku už od poludňajších hodín, na východe sa vyskytnú trochu neskôr. Búrky pretrvajú až do neskorších večerných hodín. 

Aktualizácia 10:41: Včerajšie modely rátali v oblasti západného Slovenska s inverznou vrstvou, ktorá mala zabrániť prípadnej tvorbe búrok. Najnovšie predpovede ale s touto vrstvou už nerátajú, respektíve by mala byť slabšia.

Znamená to, že šanca na búrky je dnes aj na západe, ojedinele môžu byť takisto aj intenzívnejšie a sprevádzané krupobitím.