Európu dnes zasiahnu aj silné búrky. Nie sú vylúčené tornáda

09.02.2020 o 00:02 - Peter Minárik
  • Článok

V Európe sa nadchádzajúceho hodiny očakáva mimoriadne turbulentné počasie. Okrem silného vetra sa očakávajú aj búrky, ktoré dnes zasiahnu západnú Európu.

Európu dnes zasiahnu aj silné búrky. Nie sú vylúčené tornáda

Vietor s rýchlosťou až okolo 150 km/h, ktorý dnes bude páchať v Európe škody nebude jediným problémom. Čakajú sa aj búrky, ktoré môžu byť poriadne intenzívne.

Okolo tlakovej níže Sabine, ktorá sa bude presúvať cez Britské ostrovy, Severné more až nad Škandináviu bude cez Európu postupovať nebezpečný studený front.

Ten bude nebezpečný z niekoľkých hľadísk. Počas jeho postupu by mal vietor dosahovať svoje najsilnejšie nárazy, ktoré budú páchať škody, no pred studeným frontom bude zatekať teplá vzduchová hmota a za ním zasa veľmi studená.

Studený front tak bude tvoriť líniu výrazného teplotného kontrastu a na jeho čele sa vďaka vynikajúcej dynamike budú tvoriť aj búrky.

Tie budú sprevádzané najmä silným nárazovým vetrom, no môžu sa vyskytovať aj extrémnejšie prejavy. Meteorologická služba Estofex nevylučuje vzhľadom na dynamiku ani možný výskyt tornáda.

očakávaná predpoveď Estofexu
očakávaná predpoveď Estofexu

Búrky sa zajtra očakávajú aj na našom území a to predovšetkým na severozápade a západe Slovenska.

Najnovšie správy