Európu zasiahla vlna horúčav. Teploty prekonali rekordy

06.11.2018 o 12:30 - Ľ.F.
Článok

Mimoriadne teplý začiatok novembra panuje vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy. Rekordy neboli namerané len u nás, no aj v Maďarsku, Poľsku či Rumunsku. 

Európu zasiahla vlna horúčav. Teploty prekonali rekordy

Mimoriadne vysoké teploty panovali počas prvých novembrových dní v mnohých krajinách východnej a strednej Európy. Teplotné anomálie sa od 1. do 4. novembra miestami pohybujú až na úrovni +10 °C, čo sú veľmi zriedkavé hodnoty.

Už v nedeľu sme na Slovensku zaznamenali rekordne vysokú novembrovú teplotu. Na stanici Osadné, ktorá sa nachádza na východe Slovenska, totiž vystúpila teplota až na +24.2 °C. Takáto vysoká teplota ešte nikdy predtým na našom území v novembri nameraná nebola. Rekord však dlho nevydržal a už včera bol prekonaný po tom, čo v Osadnom teplota vystúpila na +24,3 °C a pri vodnej nádrži Starina bolo až +24,6 °C (tieto údaje sú operatívne a ešte môžu prejsť korekciou). 

Mimoriadne teplé počasie zažili aj na juhovýchode Poľska. Na stanici Poľana namerali počas včerajšieho dňa až +26,2 °C, čím bol prekonaný novembrový teplotný rekord pre celé Poľsko. Zaujímavosťou je, že predošlý rekord držala rovnaká stanica z uplynulého víkendu, kedy tam v sobotu teplota vystúpila na +24,2 °C.

V Maďarsku bol 1. novembra taktiež prekonaný novembrový rekord. Na stanici Körösszakál namerali až +25,8 °C. Rekordne teplo bolo aj v Rumunsku, kde počas 4. novembra na stanici Baia Mare namerali až +27,7 °C. Najteplejšie však bolo v Albánsku, kde teplota 3. novembra vystúpila až na +31,8 °C. Táto teplota bola nameraná na stanici Qyteti Stalin a taktiež stanovila nový novembrový teplotný rekord pre celú krajinu.

Dôvodom mimoriadne teplého počasia nebol len prílev teplého vzduchu od juhu, no aj geografická poloha jednotlivých staníc. Pri južnom prúdení sa často vyskytoval jav nazývaný ,,fénový efekt" no veľkú úlohu zohrala aj teplotná inverzia.