Florence ohrozí jadrové elektrárne na východe USA

13.09.2018 o 12:10 - Ľubomír Franko
  • Článok

Na východné pobrežie USA dorazí nebezpečný hurikán 2. kategórie Florence. Priamo ohrozí aj jadrové elektrárne v oblasti.

Florence ohrozí jadrové elektrárne na východe USA

V troch štátoch východného pobrežia USA - Severná Karolína, Južná Karolína a Virginia sa nachádza celkovo až 16 jadrových reaktorov, ktoré budú priamo ohrozené hurikánom Florence. Spoločnosť Duke Energy, ktorá spravuje 6 z nich prijala predbežné opatrenia a reaktory sú pripravené na vypnutie 2 hodiny pred príchodom najsilnejšieho vetra.

Najohrozenejšia je jadrová elektráreň Brunswick, ktorá stojí priamo v ceste hurikánu, na pobreží. Jadrová elektráreň sa nachádza južne od mesta Wilmington a ohrozená bude najmä mohutným prílivom, ktorý by mohol zaplaviť aj reaktory. Na to sa však pripravili a reaktor je už vypnutý. Zároveň boli podniknuté kroky, ktoré zabezpečia aj záložné plány. 


Elektráreň Brunswick Nuclear Generating Station, foto: Jonathan Haas

,,Máme záložné plány, na záložné plány, na záložné plány," povedala Kathryn Green z Duke Energy.

Dva reaktory v Brunswicku sú rovnakého typu ako reaktory v jadrovej elektrárni Fukushima, ktoré boli poškodené mimoriadne silným zemetrasením a následným tsunami v Japonsku, v roku 2011. Po tomto incidente boli podniknuté bezpečnostné kroky po celom svete, ktoré znížili zraniteľnosť reaktorov pred zemetraseniami a povodňami. 

,,Reaktory boli bezpečné, no teraz sú ešte bezpečnejšie," dodala Kathryn Green. 

Elektráreň Bruswick bola v roku 2014 ohodnotená portálom Weather.com ako elektráreň najviac ohrozená klimatickými zmenami a následným vzostupom globálnej hladiny oceánu.

Najnovšie správy