FOTO: Pyreneje zasypal sneh. Za tri dni spadlo aj cez 2 metre

25.01.2020 o 21:23 - Peter Minárik
  • Článok

Oblasť Pyrenejí sa spamätáva z následkov veľmi výrazných zrážok, ktoré boli na horách snehové a priniesli rekordný prídel nového snehu. Výška nového snehu sa počas tohto týždňa ráta na desiatky centimetrov až metrov.

FOTO: Pyreneje zasypal sneh. Za tri dni spadlo aj cez 2 metre

Výrazná tlaková níž Glória ovplyvňovala počasie predovšetkým v oblasti Pyrenejského polostrova. Prinášala silný vietor, ktorý dosahoval nárazy s rýchlosťou až 80 km/h. Takýto silný vietor vytváral na pobreží niekoľkometrové vlny.

Okrem silného vetra však potrápili aj výdatné zrážky, ktoré v polohách pod 500 m n.m. boli kvapalné. Najviac zrážok zaznamenali v Montferrer, kde spadlo až 440 mm zrážok, čo sú rekordné úhrny.

Vo vyšších polohách zasa rátali desiatky centimetrov snehu. Najviac snehu napadlo medzi Andorrou a Pyrénées-Orientales, kde napadlo jeden až dva metre čerstvého snehu. Na masíve Canigou zaznamenali až 3 metre snehu.

Po výdatných snehových zrážkach sa v priebehu tohto víkendu vyčasilo a na hory vyrazili snehové frézy, ktoré sa snažia sprístupniť všetky horské cesty.

Najnovšie správy