FOTO: Snehová kalamita zasiahla mnohé štáty Európy. U nás začne snežiť

Článok
Víkend prináša do Európy okrem mrazov aj dávku snehu. Najväčšia snehová pokrývka leží v Turecku a k nám neďalekom Balkáne.

Európu zasiahol prvý plošnejší zásah zimy. Zima trápi Nemcov, Slovincov, Chorvátov, ale aj Turkov. U nás zatiaľ pociťujeme predovšetkým silné mrazy, za ktoré môže prílev studeného vzduchu od severovýchodu. Severovýchodne od nás klesajú teploty hlboko pod -20°C a počas dnešného dňa sa tu vyskytol arktický deň, čo je deň, kedy ortuť teplomera nevystúpi nad -10°C.

Tlaková výš nad Pobaltím a východnou Ukrajinou, ktorá prinášala na stredné a západné Slovensko slnečné počasie a okolo ktorej prúdil do našej oblasti studený vzduch však zaniká a od západu sa do Európy začína vnárať frontálny systém. Ten prináša sneženie, ale do západnej Európy aj oteplenie.

dnešné teploty o 14:00, od západu vidieť otepľovanie, zdroj: Meteo Europe

Najväčšie problémy má Turecko

Okrem mrazov však Európu začína sužovať sneženie. Najväčšie problémy majú v Turecku, kde v niektorých oblastiach vyhlásili už stav núdze. Počas víkendu v niektorých horských lokalitách napadlo 150 až 200 cm snehu.

Takto to vyzerá v Turecku, zdroj: MeteoWeb

Sneženie sužuje Chorvátsko aj Balkán

Najviac snehu v našej blízkosti je v Chorvátsku a na Balkáne. Počasie tu totiž ovplyvňuje tlaková níž. Dnes ráno namerali najviac snehu v Zavižane a to 28 cm. Nasledoval Gospić s 26 cm. Sneženie komplikuje dopravu aj v hlavnom meste Záhreb. Ráno tu namerali 15 cm snehu.

Sneženie v Záhrebe, foto: Gordana Barać

Sneženie v chorvátskom Leskovaci, zdroj: Crometeo

Sneženie prinieslo 30 až 40 cm snehu aj do Bosny a Hercegoviny, foto: Goran Slišković

Sneží aj v Nemecku a v Rakúsku

Od západu postupuje cez Európu oklúzny front, ktorý už v pondelok ovplyvní aj počasie u nás. Front dnes prinášal sneženie aj do Rakúska a Nemecka. V rakúskych Alpách napadlo od 10 do 20 cm snehu. Do 10 cm evidujú v Nemecku. Od západu sa však otepľuje a Holandsko dnes potrápil mrznúci dážď.

Sneženie v nemeckom Bremene, zdroj: Twitter, @StadthotelHB

V Holandsku dnes padali mrznúce zrážky, zdroj: Twitter, @HilvertsRonald

V pondelok dorazí sneženie aj ku nám

V priebehu zajtrajšieho dopoludnia sa sneženie začne od západu rozširovať aj nad naše územie. Front sa však bude rozpadať, a tak už večer sneženie ustane. Najviac snehu pridelí Perinbaba západnému Slovensku, kde by malo napadnúť do 5 cm snehu. Teploty budú pod nulou, a tak sa treba pripraviť na možné dopravné komplikácie.

Strednému a východnému Slovensku by Perinbaba mala nadeliť do 2 až 3 cm. Snežiť však bude aj v nasledujúcich dňoch. Najvýraznejšie sneženie by mali priniesť Traja králi.