GALÉRIA: Zemetrasenie v Chorvátsku. V epicentre zničilo budovy

25.03.2020 o 19:48 - Záhreb - Peter Minárik
  • Článok

V uplynulých dňoch došlo v Chorvátsku k niekoľkým zemetraseniam, ktoré si vyžiadali jeden ľudský život a množstvo poškodených domov. Najvážnejšia situácie je v oblasti epicentra.

GALÉRIA: Zemetrasenie v Chorvátsku. V epicentre zničilo budovy

V Chorvátsku sa stále trasie zem po silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo oblasť Záhrebu v nedeľu. Silné zemetrasenie, ktoré zasiahlo Záhreb v nedeľu malo magnitúdu 5.5 a patrilo k najsilnejším za uplynulých 140 rokov.

Príčinou zemetrasenia je pomerne nešťastná poloha hlavného mesta Záhreb. To sa nachádza na styku troch tektonických dosiek. Zbieha sa tu alpská, dinárska a panónska doska. 

Uvoľnená energia z týchto tektonických procesov spôsobila početné škody v hlavnom meste Záhreb. Zemetrasenie poškodilo niekoľko domov a áut. Kamery zachytili následky zemetrasenia na Lekárskej fakulte v Záhrebe, ktorú zemetrasenie poškodilo.

Po hlavnom zemetrasení, ktoré zasiahlo Záhreb v nedeľu prišlo v priebehu uplynulých dní už 11 dotrasov. Posledné včera, ktoré malo magnitúdu 3.2 a opäť vystrašilo viacerých obyvateľov Záhrebu.

Zemetrasenie v Chorvátsku si oficiálne vyžiadalo už aj jednu obeť. Je ňou 15-ročné dievča.

Epicentrá zemetrasenia ležali v blízkosti záhrebskej časti Markuševec a práve v tejto oblasti spôsobilo zemetrasenie najväčšie škody.

Zatiaľ čo v iných častiach Záhrebu zemetrasenie väčšinou len spôsobilo menšie škody, tak tu zemetrasenie spôsobilo väčšie materiálne škody a mnohé budovy sú ťažko poškodené.

Najnovšie správy