Historicky extrémne teploty sužujú východnú Európu. Teploty mieria k +

Článok
Zatiaľ čo nás trápia búrky, tak kúsok na východ sa poriadne potia a prepisujú historické rekordy.
Súčasný priebeh leta na našom území je daždivejší ako po minulé roky a určite aj bohatší na extrémy počasia. Počasie na našom území ovplyvňuje aktuálne frontálne rozhranie, ktoré do našej oblasti prináša intenzívnu búrkovú činnosť. Toto frontálne rozhranie oddeľuje chladnejší vzduch, ktorý sa nachádza nad západnou Európou a veľmi teplý vzduch, ktorý prúdi do východnej Európy po zadnej strane tlakovej výše so stredom nad Ruskom. 

Výrazný teplotný rozdiel sme mohli pozorovať v priebehu včerajšieho dňa aj na našom území. Zatiaľ čo v okolí Žiliny, Kysúc a Oravy pršalo a teplota sa pohybovala len okolo +18°C, tak na krajnom juhovýchode prevládalo slnečné počasie s teplotami až do +33°C. Oveľa teplejšie je však ešte o pár stoviek kilometrov východnejšie.

V priebehu včerajšieho dňa médiami obletela informácia, že starosta Kyjeva Vitalij Kličko nariadil pozastaviť dodávky teplej vody z dôvodu šetrenia zemného plynu a prosil obyvateľov o pochopenie. Nuž treba dodať, že teplá voda im tu rozhodne chýbať nebude a mnohí kyjevčania sa ochotne okúpu aj v studenej vode. Veď teplota sa tu počas dňa šplhá až k +35°C. 

Extrémne horúco je však v celej východnej Európe. V priebehu včerajšieho dňa zaznamenali na Ukrajine maximálnu teplotu v meste Kherson na juhu krajiny pri pobreží Čierneho mora, kde sa ortuť teplomera vyšplhala až k +39,1°C. Vysoke teploty trápia aj Rusko, kde zaznamenávajú najvyššie teploty za posledných 50 rokov. V Komsomole namerali až +37,9°C.

Nový národný rekord zaznamenalo Lotyšsko. V meste Ventspils včera namerali +37,8°C, čím bol prekonaný súčasný rekord z roku 1943 na úrovni +36,4°C. Extrémne teploty majú východnú Európu trápiť aj nasledujúce dni.
img