Jar dorazila na sever Európy. Na Islande je teplejšie ako na Slovensku

19.03.2021 o 11:15 - Veronika Salayová
  • Článok

Do severo-západnej oblasti Európy zavítala jar. Včerajšie teploty na Islande prekročili hranicu +20 °C, kým na Slovensku sa teploty približovali len k hranici  +10 °C.

Jar dorazila na sever Európy. Na Islande je teplejšie ako na Slovensku
Hallgrimskirkja, Reykjavík. Foto: unsplash

Pomerne vysoké teploty počas včerajšieho dňa panovali na Islande, kde sa teplota v oblasti Dalatangi pri východnom pobreží ostrova vyšplhala na +20,4 °C

Včerajšie teploty na Islande sa takmer rovnajú islandskému maximálnemu teplotnému rekordu z marca, ktorý je na úrovni +20,5 °C  a pochádza z 29. marca 2012. 

V Európe zima, na Islande jar

Island sa vo všeobecnosti považuje za studenú krajinu, no teploty počas včerajška boli tentoraz viac než príjemné, a prevyšovali teploty zo strednej a západnej Európy. 

Kým v strednej Európe, vrátane Slovenska, počasie bolo vyslovene zimné, na mnohých miestach aj so snežením či snehovými prehánkami a s pomerne nízkymi teplotami.

Dokonca aj v Grónsku na na jednej zo staníc vyšplhala teplota počas včerajška na +11 °C, čo je viac, ako bolo na Slovensku.

Zdroj: DobraPogoda24
Zdroj: DobraPogoda24

Anomálie teplôt

Studenší charakter počasia dosvedčujú aj anomálie teplôt, ktoré sa pohybujú v mínusových hodnotách. Na Slovensku máme aktuálne o pár stupňov chladnejšie počasie, ako je dlhodobý priemer.

Teplotné anomálie v strednej Európe. Zdroj: iMeteo
Teplotné anomálie v strednej Európe dnes o 13.00 hod. Zdroj: iMeteo

Naopak, nadpriemerne teplé počasie majú v Spojenom kráľovstve, v Nórsku a na Islande, kde teploty prevyšujú dlhodobý normál. 

Počasie sa však začne aj na Slovensku postupne meniť a približovať sa k jarným teplotám. Vývoj počasia na Slovensku môžete sledovať TU.  

Najnovšie správy