Júl začne ochladením. Sobota bude poriadne upršaná

Článok
Tropické horúčavy sú minulosťou. V našej oblasti sa začína ochladzovať a sobota prinesie aj veľa zrážok.

Tropické horúčavy sú minulosťou. Teploty, ktoré prekonávali hranicu +30°C sa tak skoro nevrátia a pripraviť sa treba na chladnejšie počasie, ako panovalo v uplynulých dňoch.

Prvý júlový víkend a zároveň prvý prázdninový víkend nebude najideálnejší. Počasie totiž ovplyvní frontálne rozhranie s plytkou tlakovou nížou, ktoré prinesie upršané a chladné počasie. 

Pre vysvedčenie už v chladnejšom vzduchu

V priebehu včerajšieho dňa cez naše územie postupoval studený front, ktorý na viaceré miesta nášho územia, predovšetkým však na stredné a východné Slovensko priniesol búrky, ktoré boli lokálne aj intenzívnejšie. Na naše územie prinášali prívalové zrážky a silnejší nárazový vietor. Problémy narobili búrky, najmä v oblasti Gemera. V okolí Rožňavy búrka zaplavila niekoľko ulíc. 

Dnes sa už naše územie nachádza v chladnejšom vzduchu. Teploty vystúpia len na úroveň od +18 do +25°C. Teplejšie môže byť na juhu a to aj do +30°C.

Sobota bude daždivá

Prvý júlový víkend prinesie zhoršenie počasia. Teploty sa počas dňa vyšplhajú len na +18 až +24°C, čo sú hodnoty pod hranicou dlhodobého normálu. Nebude len chladno, ale aj daždivo. Počasie totiž ovplyvní zvlnené frontálne rozhranie, ktoré najmä na juh a východ prinesie celodenný dážď.

Zrážky sa však očakávajú prakticky na celom území. Začať by mali skoro ráno a ustávať by mali v sobotu podvečer.

Numerické modely očakávajú, že môže lokálne napršať aj okolo 20 mm zrážok.

V ďalších dňoch sa treba pripraviť na premenlivý charakter počasia. Od pražiaceho slnka a vysokých teplôt si tak oddýchneme.

Vývoj počasia na nasledujúce dni si môžete pozrieť TU.

img