K peľu sa pridá aj saharský prach. V sobotu bude padať spolu so zrážkami

19.05.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Do západnej Európy mieri prach pôvodom zo Sahary, ktorý sa počas piatku dostane aj do Čiech či Rakúska. V sobotu bude spolu so zrážkami padať aj na našom území. 

K peľu sa pridá aj saharský prach. V sobotu bude padať spolu so zrážkami
Foto: Mirka Uchaľova/FB iMeteo

Do našej oblasti opäť mieri prach pôvodom zo Sahary. Veľké množstvo saharského prachu sa už aktuálne nachádza nad Španielskom a Francúzskom a bude postupovať smerom na severovýchod.

V piatok dorazí saharský prach nad územie Nemecka, Česka a Rakúska a v sobotu sa bude nachádzať koncentrácia saharského prachu aj nad naším územím.

Keďže v sobotu okolo poludnia dorazí na Slovensko studený front, ktorý so sebou prinesie prehánky či búrky, čiastočky saharského prachu v ovzduší nadviažu na kvapôčky vody a budú padať spolu so zrážkami. 

Kde sa objaví najviac saharského prachu?

V sobotu v popoludňajších hodinách tak môže spolu so zrážkami v priebehu 6 hodín spadnúť až 990 miligramov saharského prachu na meter štvorcový.

Mokré zaťaženie prachu nad Slovenskom. Zdroj: SKIRON
Mokré zaťaženie prachu nad Slovenskom. Zdroj: SKIRON 

Najviac saharského prachu spadne na severnom, strednom a východnom Slovensku, pričom na západe bude saharského prachu o niečo menej. 

K veľkej koncentrácii peľu v ovzduší sa tak pridá aj saharský prach a žltý povlak na oknách, parapetách či balkónoch bude ešte znásobený, čo nepoteší mnoho gazdiniek.

Vodiči áut sa v sobotu musia pripraviť na to, že okrem veľkého množstva peľu si na svojich autách nájdu aj saharský prach.

Do autoumývarky preto vodičom odporúčame ísť až v nedeľu.