Kalamita mieri do Česka. Odporúča sa necestovať

02.02.2019 o 22:48 - Peter Minárik
  • Článok

V Česku počas zajtrajšieho dňa očakávajú výrazné dopravné komplikácie. Úrady už teraz vyzvali, aby ľudia zvážili cestovanie.

Kalamita mieri do Česka. Odporúča sa necestovať

Strednú Európou zajtra rozdelí tlaková níž, ktorá sa prehĺbi počas ranných hodín nad severozápadným Rakúskom.

Tento stred tlakovej níže potom postúpi nad centrálne Česko a spôsobí to, že zatiaľ čo západná časť strednej Európy bude vystavená studenému a vlhkému prúdeniu, tak východná polovica strednej Európy, vrátane nášho územia bude vystavená teplejšiemu prúdeniu.

Video nájdete aj na našom Youtube. Odoberajte nás

V Česku bude pršať aj snežiť

Tlaková níž rozdelí aj počasie v Česku. Zatiaľ čo na Morave a v Sliezsku bude pršať, tak v Čechách bude výdatne snežiť.

Zrážky sa nad Česko začnú nasúvať v nedeľu ráno a pršať by malo najskôr na celej Morave, v oblasti Vysočiny, Pardubického, či Královohradeckého kraja.

V priebehu popoludnia sa však dážď na sneženie začne meniť aj na Vysočine, v Pardubickom a v Královohradeckom kraji.

Sneženie bude intenzívne a pred ním vydali českí meteorológovia výstrahu 2. stupňa. Očakáva sa totiž, že aj v hlavnom meste Praha môže pribúdať nová snehová pokrývka s intenzitou 3 cm za hodinu.

Problémom môže byť aj silný vietor. Úrady vzhľadom na očakávané výdatné sneženie vyzvali ľudí, aby radšej zostali doma. Pokiaľ ne to nevyhnutné, tak aby ľudia radšej zvolili vlakovú dopravu. Dodali však, že aj tá bude mať vzhľadom na očakávané množstvo nového snehu problémy.

Od nedeľňajšieho rána do pondelňajšieho rána môže v Čechách napadnúť 15 až 30 cm nového snehu. Očakávanú výšku nového snehu nájdete po rozkliknutí mapy.

Najnovšie správy