Kalamita zasiahla strednú Európu a priniesla až nad 50 cm snehu

Článok
Extrém strieda extrém. Po horúcom začiatku apríla, kedy sa teploty v našej oblasti šplhali až nad +25°C sa vrátila zima.

Do strednej Európy sa vrátila zima a to nie hocijako, ale rovno so snehovou kalamitou. Na našich horách napadli už desiatky centimetrov snehu a výdatné sneženie sužuje aj okolité štáty a to aj mimo horských polôh. Sneženie je intenzívne a k nemu sa dnes pridal silný vietor, ktorý vytvára snehové jazyky a záveje. Počasie by sa malo upokojiť až zajtra.

Na vine ja ,,Jadranka,,

Počas zimných mesiacov do našej oblasti prinášajú najintenzívnejšie zrážky tlakové níže. Najčastejšie prinášajú na naše územie výdatné zrážky dva možné scenáre. V prípade prehĺbenia sa tlakovej níže nad Pobaltím, respektíve severovýchodne od Slovenska k nám vie zatekať studený a vlhký vzduch. Tento prináša výdatné a trvalé zrážky do severných regiónov Slovenska. Najmä na Kysuciach a na Orave takáto situácia prináša výdatné zrážky.

Druhá možnosť je tá, ktorá nastala teraz. V chladnom vzduch sa z Jadranského mora smerom cez Balkán až nad našu oblasť nasunie tlaková níž, ktorá sa tu začne správať stacionárne a okolo nej za jednak zintenzívni prílev chladnejšieho vzduchu, no na druhej strane samotná prítomnosť tlakovej níže prináša potrebnú vlhkosť. Práve takáto situácia nastala v aktuálnych hodinách. Takejto níži hovorím aj jadranská tlaková níž.

Nad Maďarskom sa aktuálne nachádza ,,Jadranka,, okolo ktorej do našej oblasti prúdi studený vzduch a súčasne táto tlaková níž prináša potrebnú vlhkosť. Hranica sneženia však pri takýchto situácia býva značne premenlivá, čo nastalo aj teraz. V nižších polohách na juhu východe územia prší, zatiaľ čo na okraji tlakovej níže sneží. Modrou farbou sú znázornené snehové zrážky aj v nižších polohách.

Na aktuálnom zábere z družice vidieť fialovou farbou oblasti, v ktorých aktuálne sneží

Na horách výdatne sneží

Intenzívne zrážky prináša tlaková níž do našich horských oblastí. V Tatrách sneží nepretržite už druhý deň a nová snehová pokrývka sa pohybuje okolo 50 cm.

Lyžiarske strediská snehová nádielka iste prekvapila a nakoľko chladné počasie sa očakáva minimálne do konca apríla, tak lyžovačka bude pokračovať. Lyžiarske stredisko Jasná oznámilo, že od piatka až do 1. mája opäť spustí lanovky na najhlavnejších tratiach na severnej aj južnej strane Chopku.

V Jasnej husto sneží. Stredisko opäť spustí lanovky a vleky

Sneží aj v Bratislave

Ako sme spomínali vyššie, tak hranica sneženia leží najnižšie na okraji zrážkového pola tlakovej níže. Intenzívne tak sneží v Rakúsku na Morave, ale aj v západnom Maďarsku, či v južnom Poľsku. Sneží aj na Záhorí a v niektorých oblastiach Bratislavy. V Dúbravke, v Karlovej Vsi, či na Kolibe sa vytvára súvislá snehová pokrývka. Najviac snehu napadlo, práve na Kolibe:

Takto to vyzerá v Bratislave

Ešte výdatnejšie snehové zrážky zasiahli okolité štáty. Na Morave snehová kalamita odrezala od sveta niekoľko ciest. Rakúski meteorológovia vydali najvyššiu výstrahu 3.stupňa pre Štajersko a Dolné Rakúsko, nakoľko do zajtrajšieho dňa by mohlo napadnúť až 70 cm snehu.

Veľké problémy sú aj na juhu Poľska. V oblasti Čenstochovej na juhozápade napadlo až 40 cm snehu a sneženie spôsobuje rozsiahle komplikácie v doprave.

Výdatné sneženie zasiahlo juhozápad Poľska

Sneženie sa upokojí. V piatok sa vyjasní

V priebehu dnešnej noci na väčšine nášho územia ustanú zrážky a aj v okolí Bratislavy by malo prestať snežiť. Zrážky však budú pokračovať na severe a východe územia, pričom na horách bude naďalej výdatne snežiť. Aj tu by zrážky mali ustávať vo štvrtok popoludní. Od západu sa totiž nad našu oblasť začne nasúvať tlaková výš, ktorá v noci na piatok prinesie postupné vyjasňovanie a zmenšovanie oblačnosti. Piatkový deň by mal byť na našom území už slnečný.