Katastrofy, ktoré sa môžu stať zajtra a zmeniť svet

Článok
Príroda je nepredvídateľná o čom sa neraz presviedčame pri počasí. Na Zemi však dýchajú potencionálne hrozby pre život na našej planéte.

Na Zemi číha množstvo aktívnych hrozieb, ktoré môžu už zajtra kompletne zmeniť život na našej planéte. V dávnej histórii sa toto už stalo a je len otázkou času, kedy sa tieto hrozby zobudia a prejavia opäť.

1. nebezpečie: SOPKY

Jedno z nebezpečenstiev, ktoré číhajú na Zemi sú sopky. V Yellowstone dých supersopka, ktorá sa prebudila pred 640-tisíc rokmi a zmenila život na našej planéte. Táto sopka je však vedcami veľmi dobre monitorovaná a nasledujúce stovky rokov od tejto sopky nebezpečenstvo nehrozí. Omnoho väčšie nebezpečenstvo predstavujú indonézske supervulkány, ktoré môžu explodovať kedykoľvek.

História si takéto prípady pamätá. Erupcia sopky Toba na Sumatre bola taká silná, že zmenila klímu na celom svete. Stalo sa to pred 75-tisícmi rokov a po erupcii sa v atmosfére asi 1800 rokov vznášal prach, ktorý obmedzoval slnečné svetlo dopadajúce na zemský povrch, čo spôsobilo tzv. ,,sopečnú zimu,, a vyhynutie troch štvrtín všetkých živočíchov na Zemi. 

V prípade explózie by celá Sumatra v okamihu zmizla a štvrtinu Ázie by pokryl až 3-metrový popol, pričom Slnko by na niekoľko desiatok rokov zatienil sopečný popol a kyslé dažde by mali postupne Zem doničiť.

Na základe geologickej situácie vykonanej na Sumatre je toto nebezpečenstvo doslova kritické. 

 

2. nebezpečie: TSUNAMI

Erupcia sopky Toba na Sumatre by svojou explóziou spôsobila obrovskú vlnu tsunami, ktorá by zdevastovalo množstvo oblastí. Hrozbu však predstavujú aj menšie sopky v okolí Havaja. Pred 120-tisícmi rokov explodovala sopka Mauna Loa a vyvolaná vlna tsunami dosiahla výšku až 400 metrov.

Obrovskú vlnu tsunami však môže vyvolať aj pohyb litosferických dosiek. Najviac ohrozená je Kalifornia a Japonsko.

 

3. nebezpečie SLNEČNÁ ERUPCIA

Nebezpečenstvo nám dýcha aj nad hlavami. Slnečné erupcie predstavujú hrozbu predovšetkým pre zariadenia na obežnej dráhe. Erupcia v roku 1921 výrazne zasiahla telegrafnú komunikáciu. V dnešnej modernej dobe, kedy na obežnej dráhe lietajú stovky družíc by sa svet dostal do chaosu.

img